Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: V sobotu sa oteplí na 14 °C, meniny má Boleslav

Dnešná pranostika hovorí: Marcový sneh žerie chlieb. Meniny má Boleslav. Prevažne zamračené, na západe občasný dážď. Teploty 9 až 14 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V sobotu sa oteplí na 14 °C, meniny má Boleslav
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Západ: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 6 až 3 a najvyššie denné 11 až 14 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 5 až 0 a najvyššie denné 9 až 13 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené. Najnižšie ranné teploty 5 až 1 a najvyššie denné 9 až 13 stupňov C.

Meniny má Boleslav

Mužské meno Boleslav má slovanský pôvod a význam mena je „viac slávy“, „slávny“. Nositeľov tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Bolek, Slávko. Meniny majú 16. marca.

Boleslav je typ muža, ktorý sa opiera o svoju nesmiernu aktívnosť a dobré reakcie. Títo muži si zachovávajú dôstojnosť ako ich zvierací totem jeleň. Ak si Boleslavovia niečo vezmú do hlavy, je ťažké presvedčiť ich, aby zmenili názor. Neúspechy ich vôbec nepoložia, naopak, zdvojnásobia ich zdatnosť. Nepatria medzi poddajných žiakov a študentov. Často sú samoukmi a je ťažké presne uviesť povolania, na ktoré sa hodia.

Opatrnosť nepatrí k ich silným stránkam, preto by si mali dávať pozor na úrazy. Prospieva im pokojný spánok.

Boleslavov ovplyvňuje planéta Mesiac.

Ich šťastná farba je červená, ochranné rastliny buxus, červený klinček, ochranný kameň rubín.

Stalo sa doma

1457 – V Budíne (bolo mesto v Uhorsku z ktorého po zlúčení s mestom Pešť a mestečkom Óbuda vznikla v roku 1873 Budapešť, dnes Maďarsko) sťali Ladislava Huňadyho, syna vojvodcu a uhorského gubernátora Jána Huňadyho a brata budúceho uhorského kráľa panovníka Mateja Korvína.

1495 – Banskí podnikatelia pôvodom zo Spiša Ján Turzo a jeho syn Juraj založili s augsburskou bankársko-finančníckou rodinou Fuggerovcov spoločnosť Ungarisches Handel (Uhorský obchod), ktorá sa postupne stala najväčším producentom medi na svete.

1939 – Nacistický vodca Adolf Hitler a Emil Hácha podpísali v Prahe (dnes Česko) výnos o utvorení Protektorátu Čechy a Morava.

1963 – V Bratislave mal premiéru dvojdielny farebný film režiséra Paľa Bielika Jánošík.

1994 – Vtedajší prezident SR Michal Kováč vymenoval novú koaličnú vládu na čele s Jozefom Moravčíkom.

Stalo sa vo svete

1521 – Portugalský moreplavec pôsobiaci v španielskych službách Fernao de Magalhaes (Magellan) dosiahol brehy Filipín.

1802 – Republikán, tretí prezident USA (1801–1809) Thomas Jefferson podpísal zákon zakladajúci vojenskú akadémiu vo West Pointe v štáte New York.

1926 – Americký fyzik Robert Goddard vypustil ako prvý na svete raketu na kvapalné palivo. Raketa vyletela do výšky 12 metrov a let trval dve a pol sekundy, pričom raketa preletela dráhu 56 metrov rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu.

1962 – Pri lete nad Tichým oceánom zmizlo americké lietadlo Super-Constellation so 107 cestujúcimi na palube.

1968 – V juhovietnamskej dedine My Lai spáchala vojenská jednotka USA pod velením Williama L. Calleyho masaker, keď zastrelila viac ako 500 civilných obyvateľov dediny.

1978 – V Ríme uniesli príslušníci teroristickej organizácie Červené brigády bývalého predsedu vlády Alda Mora, pričom zabili štyroch osobných strážcov a piateho ťažko zranili.

1978 – Supertanker Amoco Cadiz s výtlakom 250.000 BRT narazil pri Francúzsku v blízkosti bretónskeho pobrežia na dno. Loď sa rozlomila a ropa vytiekla do mora. Havária lode spôsobila dovtedy najväčšiu ekologickú katastrofu.

Skladba dňa

1961, Martin Maxa (vlastným menom Ivan Varga), Most, spevák a skladateľ. Je absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu na Karlovej univerzite, krátko pracoval ako učiteľ telocviku. Pesničky skladal už od študentských čias. Začínal ako pesničkár na festivale Porta. V roku 2000 vydal debutový album C'est La Vie, v roku 2001 druhý s názvom Zpovědnice. Za rok 2001 sa v ankete Zlatý slávik umiestnil na 3. mieste, za roky 2002 a 2003 sa v Zlatom slávikovi zhodne dostal na 4. pozíciu. V roku 2003 vydal tretí album Desáté patro a v roku 2005 štvrtý album Zákulisí. V júni 2007 vyšla výberovka najväčších hitov Best Of a v októbri 2012 piaty štúdiový album Sám sebou. Jeho sprievodná skupina má názov Náhodná sešlost. Uplatnil sa aj ako herec v českej filmovej komédii Kameňák. Je zakladateľom a majiteľom hudobného klubu Pijonýr v Litvínove. Účinkoval v muzikáloch Traja mušketieri a Kleopatra.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM