Lucia Lauková Správy

RANNÁ ŠTVORKA: V sobotu sa poriadne oblečte, bude mrznúť, meniny má Dávid

Dnešná pranostika znie: Mnoho snehu na Dávida, málo vody na Jozefa (19.3). Meniny má Dávid. Oblačno až zamračené, na západe snehové prehánky. Teploty -2 až 3 stupne Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V sobotu sa poriadne oblečte, bude mrznúť, meniny má Dávid
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, snehové prehánky. Najnižšie ranné teploty –1 až –4 a najvyššie denné 0 až 3 stupne C.

Stred: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty –2 až –7 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Východ: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty –2 až –6 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Meniny má Dávid

Mužské meno Dávid má hebrejský pôvod a v preklade znamená „miláčik“. Toto biblické meno patrí na slovenskom území medzi populárne a nositeľov oslovujeme Dávidko, Dado, Dadko.

Dávidovia, ktorí majú meniny 30. decembra, sú ľahko ovplyvniteľní. Radi sa predvádzajú, túžia po ocenení a majú sklon k výstrednostiam. Dávidovia sú aj dosť nedôverčiví, preto často niekam unikajú. Ich priateľstvo nie je trvalé, neradi sa stretávajú s tými istými ľuďmi. Majú egocentrické sklony a miestami neobjektívne názory. Ak im človek porozumie, sú nežní a prístupní.

Zdravie Dávidov nesie vplyv ich totemov – koňa a pŕhľavy. Na jednej strane bývajú skutočne „konsky“ vitálni, na druhej strane ich zdravie zavše „pŕhlia“ drobné neduhy. Môžu mať problémy s krvným tlakom a so zvýšenou hmotnosťou.

Ovplyvňuje ich planéta Mesiac. Ich šťastné farby sú biela a modrá. Ochranné rastliny rumanček a jazmín, ochranné kamene nefrit a rubín.

Stalo sa doma

1890 – Cisár František Jozef slávnostne otvoril prvý pevný most cez Dunaj v Bratislave, známy pod rôznymi menami Most cisára Františka Jozefa, Štefánikov most, Most Červenej armády, Starý most. Most dlhý 458,4 m slúžil chodcom, železničnej, elektrickej a automobilovej doprave. V súčasnosti je zatvorený.

1916 – V Budapešti sa konala korunovácia posledného uhorského kráľa Karola IV. a jeho manželky Zity Bourbonskej-Parmskej. Uhorským kráľom bol v rokoch 1916–1918. V tom období bol tiež českým kráľom a rakúskym cisárom (ako Karol I.).

1977 – Pápež Pavol VI. vyhlásil samostatnú Slovenskú cirkevnú provinciu s arcibiskupským metropolitným sídlom v Trnave.

2005 – Na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Sencom došlo k jednej z najväčších dopravných nehôd v histórii SR. V nepriaznivom počasí narazilo do seba 60 automobilov. Hromadná zrážka si vyžiadala šesť obetí a 20 zranených.

Stalo sa vo svete

1906 – Perzský šach Muzaffaruddín podpísal v Teheráne ústavu, čím sa Irán stal konštitučnou monarchiou.

1922 – Všeruský zjazd sovietov prijal deklaráciu o vytvorení Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Mnohonárodnostný štát sa rozpadol v roku 1991.

1947 – V Rumunsku vyhlásili republiku, kráľ Michal I. (potomok nemeckého cisárskeho rodu Hohenzollerovcov) sa pod nátlakom rozhodol abdikovať. Spolu s rodinou opustil krajinu a odišiel do londýnskeho exilu. V súčasnosti žije vo Švajčiarsku.

1993 – Izrael a Vatikán nadviazali diplomatické vzťahy.

2006 – Na vojenskej základni v Bagdade bol popravený bývalý iracký prezident Saddám Husajn. Trest smrti dostal za masaker 148 šiitov v Dudžaíle v roku 1982. Na druhý deň bol pochovaný vo svojom rodisku Tikrít.

Skladba dňa

1946 – Narodila sa americká speváčka a skladateľka PATTI SMITHOVÁ.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM