Lucia Šútorová Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: V stredu bude oblačno až zamračené, teploty do 26 stupňov

Dnešná pranostika znie: Strnisko v auguste kto si preoráva, ten sa o rok budúci nadarmo neustáva. Meniny má Mojmír. Oblačno až zamračené a na väčšine územia občasný dážď. Teploty 21 až 26 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V stredu bude oblačno až zamračené, teploty do 26 stupňov
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 18 až 15 a najvyššie denné 23 až 26 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 17 až 12 a najvyššie denné 21 až 25 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené a občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 17 až 13 a najvyššie denné 21 až 25 stupňov C.

Meniny má Mojmír

Mužské meno Mojmír sa na našom území vyskytuje výnimočne, má slovanský pôvod a jeho význam je „(buď) môj mier, svet“. Chlapcov a mužov s týmto menom oslovujeme aj Mojko, Miro, Mirko.

Mojmírovia, ktorí majú meniny 14. augusta, sú veľmi spoločenskí, vnímaví a potrebujú predovšetkým konať.

Už ako deti radi obracajú pozornosť len na seba, sú to malí komedianti. Mojmírovia sú dobrí študenti. Priťahujú ich prevažne slobodné povolania. Nezištne pomáhajú druhým a môžu z nich byť skvelí otcovia.

Ich vitalita je dobrá, zdravie majú priveľmi podriadené psychike.

Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Šťastné farby Mojmírov sú žltá a modrá. Ochranné rastliny žihľava a skalica, ochranné kamene ametyst a smaragd.

Stalo sa doma

1860 – Dokončili železničnú trať Košice – Miškovec (po maďarsky Miskolc).

1920 – Podpísali spojeneckú zmluvu medzi Československou republikou (ČSR, 1918–1939) a Kráľovstvom Srbov, Chorvátov a Slovincov (od roku 1929 Juhoslávia) o obrannom spolku pred Maďarmi.

1932 – V Báčskom Petrovci (dnes Vojvodina – Srbsko) založili Maticu slovenskú vo vtedajšej Juhoslávii. Jej predsedom sa stal Ján Bulík.

1961 – Narodil sa v Levoči umelecký fotograf PETER ŽUPNÍK. 14. 08. 1989 1989 – Zomrela v Bratislave choreografka a režisérka OĽGA CHODÁKOVÁ. Narodila sa 25.12.1920.

2009 – Zomrel v Bratislave publicista, scenárista, prekladateľ, redaktor, masmediálny teoretický a výskumný pracovník IVAN KRÁLIK, ktorý sa významne podieľal na rozvoji pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby. Narodil sa 28.11.1937.

Stalo sa vo svete

1431 – V bitke pri Domažliciach husitské vojská vedené Prokopom Holým porazili križiacku armádu.

1900 – Medzinárodný expedičný zbor vstúpil do čínskeho Pekingu a oslobodil Európanov obkľúčených v diplomatickej štvrti počas čínskeho boxerského povstania.

1941 – Zverejnili tzv. Atlantickú chartu, ktorá bola výsledkom rozhovorov medzi britským premiérom Winstonom Churchillom a 32. americkým prezidentom Franklinom Delanom Rooseveltom.

1945 – Japonská vláda prijala spojenecké podmienky kapitulácie, čím sa aj v tichomorskej oblasti skončila druhá svetová vojna.

1947 – Moslimský Pakistan vyhlásil nezávislosť ako domínium v rámci britského Spoločenstva národov (Commonwealthu) na základe tzv. Mountbattenovho plánu na rozdelenie Britskej Indie podľa náboženského kľúča.

1949 – V bývalej západnej Spolkovej republike Nemecko (SRN) sa konali prvé parlamentné voľby. Spolkovým kancelárom sa stal Konrád Adenauer.

1966 – Kozmická sonda Lunar Orbiter 1 začala obiehať okolo Mesiaca.

1994 – Bol dolapený venezuelský terorista Iljich Ramírez Sánchez, známy pod prezývkami Carlos, alebo Šakal.

2003 – Časť severovýchodu USA (New York, Boston) sa ocitla bez elektriny, keď sa po zásahu bleskom zrútil energetický systém. Bez prúdu sa na niekoľko hodín ocitlo zhruba 50 miliónov ľudí.

2005 – V Grécku sa zrútilo lietadlo spoločnosti Helios Airways so 128 osobami na palube. Všetci cestujúci vrátane posádky zahynuli.

2006 – Štát Izrael i hnutie Hizballáh sa podvolili rezolúcii Organizácie Spojených národov (OSN) a ukončili boje.

Skladba dňa

1974, Ana Matronic (rodená Ana Lynch), Portland, Oregon, USA, speváčka skupiny Scissor Sisters. Táto alternatívna formácia vznikla v New Yorku, iniciátorom založenia bol spevák Jake Shears. Vo februári 2004 vydali debutový album s názvom Scissor Sisters, z neho sú piesne Laura, Take Your Mama a Comfortably Numb, čo bola cover verzia skladby skupiny Pink Floyd, ktoré bodovali aj v singlovom rebríčku. Na svojom konte majú štyri albumy, druhý Ta-Dah vyšiel v septembri 2006, tretí Night Work v júni 2010 a najnovší štvrtý Magic Hour v máji 2012. Scissor Sisters vystúpili 10. júla 2010 na festivale Bažant Pohoda.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie