Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: V stredu bude polooblačno s teplotami do 18 °C, meniny má Richard

Pranostika na dnes znie: Ak príde Richard s vetrom a búrkou, vtedy Sibyla /29.4/ sa bude smiať. Meniny má Richard. Prevažne polooblačno. Teploty 13 až 18 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V stredu bude polooblačno s teplotami do 18 °C, meniny má Richard
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 7 až 4 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 6 až 1 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 6 až 2 a najvyššie denné 13 až 17 stupňov C.

Meniny má Richard

Mužské meno Richard má germánsky pôvod a v preklade znamená „silný vládca“. Nositeľov tohto vznešeného a na Slovensku zaužívaného mena oslovujeme väčšinou Rišo, Riško, Riki, Riko.

Richardovia, ktorí oslavujú meniny 3. apríla, sú prevažne individualisti. Len málokedy sa pokúšajú vžiť do postavenia iných. Sú silnými osobnosťami, ich zvieracím totemom je tiger.

Ako študenti sú skúmaví a pracujú na sebe, aby dosiahli určitý cieľ. Láka ich štúdium medicíny, ale môžu nájsť uplatnenie aj v oblasti médií. Sú obdarení veľkým sebaovládaním a zmyslom pre humor.

Richardovia bývajú diskrétni, citliví aj zdržanliví. Ak sa niekomu podarí Richarda upútať, jeho náklonnosť je dlhodobá. Vyplýva to aj z dlhovekosti rozložitého a nádherného stromu brestu, ich rastlinného totemu.

Ich zdravie je zvyčajne pevné, mali by dbať na dostatok vitamínov. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Šťastné farby týchto mužov sú lesné farby. Ochranné rastliny palina, saturejka, ochranné kamene zafír a sardonyx, odroda achátu.

Stalo sa doma

1764 – Vo Frankfurte nad Mohanom (dnes Nemecko) korunovali za rímskonemeckého cisára Jozefa II., syna Márie Terézie.

1770 – Vyššia banská škola v Banskej Štiavnici sa premenovala na Banícku akadémiu.

1982 – Narodil sa vo Zvolene tenista KAROL BECK.

1999 – Zomrela v Ružomberku cyklistka, priekopníčka organizovanej ženskej cyklistiky VLASTA KENDEROVÁ. Narodila sa 4.5.1937.

2006 – Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky (MS SR) začalo vo všetkých krajských a okresných súdoch inštalovať zariadenie na nahrávanie súdneho pojednávania. Túto možnosť zaviedol nový Trestný poriadok.

2017 – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu Ústavy SR, ktorá dala parlamentu kompetenciu rušiť protiprávne amnestie a individuálne milosti prezidenta.

Stalo sa vo svete

1559 – Podpísaním mieru v Le Cateau-Cambrésis (Francúzsko) sa skončilo súperenie medzi Francúzskom (Henrich II.) a Španielskom (Filip II.) o Taliansko, pričom Španielsko si upevnilo svoj vplyv na Apeninskom polostrove s výnimkou Benátska a Savojska.

1922 – Josif Vissarionovič Stalin sa stal generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (ÚV KSSZ).

1933 – Britskí letci uskutočnili prvý let ponad Mount Everest.

1948 – Demokrat, 33. americký prezident (1945–1953) Harry Spencer Truman podpísal po predchádzajúcom schválení v Kongrese zákon o Marshallovom pláne (o zahraničnej pomoci USA), ktorý bol zameraný na odstránenie vojnových škôd v Európe a nastolenie všeobecného mieru a blahobytu.

1949 – Izrael a Zajordánsko podpísalo na gréckom ostrove Rodos dohodu o jednoročnom prímerí.

1975 – Medzinárodný šachový zväz vyhlásil za majstra sveta Anatolija Karpova (Zväz sovietskych socialistických republík – ZSSR), keďže dovtedajší majster Bobby Fischer (USA) na Karpovovo vyzvanie nereagoval.

1991 – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) prijala rezolúciu o podmienkach trvalého prímeria v Iraku, ktorá žiadala zničenie irackých zbraní hromadného ničenia a autorizovala vyslanie mierových jednotiek do oblasti.

2007 – Deklaráciu o výstavbe ropovodu spájajúceho čiernomorský región s Talianskom, podpísalo päť krajín juhovýchodnej Európy: Rumunsko, Srbsko, Chorvátsko, Slovinsko a Taliansko.

2007 – Francúzsky vlak TGV utvoril nový svetový rýchlostný rekord, keď dosiahol rýchlosť 574,8 kilometra za hodinu.

2009 – Začal (trval do 4.4.) 21. summit Severoatlantickej aliancie (North Atlantic Treaty Organization – NATO), konaný 60 rokov po vzniku tejto organizácie. Za nového generálneho tajomníka aliancie bol zvolený bývalý dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. Úrad generálneho tajomníka NATO napokon aj zastával do 1. októbra 2014, kedy ho prebral bývalý dvojnásobný nórsky premiér Jens Stoltenberg.

2013 – Útok Talibanu na budovu súdu v západnom Afganistane si vyžiadal 53 ľudských životov. Medzi mŕtvymi bolo 34 civilistov, 10 príslušníkov bezpečnostných síl a deväť útočníkov.

2017 – Na následky teroristického bombového útoku v petrohradskom metre v Rusku zomrelo 16 ľudí a približne 55 bolo zranených.

Skladba dňa

1985, Leona Lewis (rodená Leona Louise Lewis), Islington, Londýn, speváčka, skladateľka, herečka. Na hudobnej scéne je od roku 2006, keď vyhrala tretiu sériu britskej televíznej šou The X Factor. V novembri 2007 vydala debutový a veľmi úspešný albumu Spirit, ktorý sa dostal na prvé miesto v rebríčku. Tri piesne z neho, A Moment Like This, Bleeding Love a Run sa dostali na prvé miesto anglickej hitparády. V novembri 2009 vydala druhý album Echo, ten sa rovnako dostal až na prvé miesto. V októbri 2012 pridala tretí album Glassheart a v decembri 2013 štvrtý album Christmas, with Love. V septembri 2015 vydala piaty štúdiový album I Am. V singlovej TOP 40 hitparáde mala doposiaľ jedenásť skladieb, tri z nich na prvom mieste. Najúspešnejšou z nich bola Bleeding Love v októbri 2007, tá bola prvá aj v Spojených štátoch.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM