Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: V stredu oslavujeme Deň učiteľov

Pranostika na dnes hovorí: "V kožuchu sej jarinu, v košeli oziminu." Meniny oslavuje Soňa. Prevažne zamračené, občasný dážď. Teploty 5 až 10 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V stredu oslavujeme Deň učiteľov
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 2 až –1 a najvyššie denné 7 až 10 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 1 až –4 a najvyššie denné 5 až 9 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty 1 až –3 a najvyššie denné 5 až 9 stupňov C.

Meniny má Soňa

Žena s týmto menom je obzvlášť cieľavedomá a priamočiara. Vždy vie ako dosiahnuť svoje a nestratiť pritom nič zo svojej nezávislosti a ustálených zásad. Nemá strach ani z riskovania, práve naopak býva pre ňu obrovskou výzvou všetko nové a nepoznané. Láka ju objavovať nové cesty a civilizácie. Nachádzať na všetko odpoveď, pri hľadaní je vytrvalá a len tak ľahko sa nevzdáva.

Stalo sa doma

1478 – V Brne uzavreli splnomocnenci kráľa Mateja a českého kráľa Vladislava prímerie, ktorým sa skončila uhorsko-česká vojna.

1610 – V Žiline sa začala trojdňová synoda pod vedením grófa Juraja Turza, na ktorej sa vytvorila nová organizácia evanjelickej cirkvi zriadením troch superintendencií (biskupstiev), čím sa evanjelici formálne oddelili od katolíckej cirkvi.

1848 – V Liptovskom Mikuláši sa uskutočnilo zhromaždenie zástupcov obcí a miest Liptova, kde boli prijaté Liptovské žiadosti, v ktorých sa požadovalo: účasť ľudu na verejnej správe, uplatnenie slovenčiny na rokovaniach Liptovskej stolice, zastúpenie na sneme a zabezpečenie práv slovenského národa v administrácii, školstve a súdnictve.

1941 – Slovenská vláda schválila odpredaj železiarskych závodov v Podbrezovej, Hronci a Tisovci nemeckej zbrojárskej akciovej spoločnosti Hermann Göring Werke.

1943 – Slovenskí katolícki biskupi vydali pastiersky list, v ktorom odsúdili protižidovské opatrenia.

1990 – V leopoldovskej väznici vypukla vzbura väzňov. Veľký počet väzňov odsúdených do najprísnejšej nápravno-výchovnej skupiny sa zabarikádovala v priestoroch väznice a obsadila aj sklady. Zasiahnuť museli ozbrojené zložky.

1993 – Vladimíra Mečiara zvolili znovu za predsedu Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), pričom jeho protikandidát Milan Kňažko vystúpil z HZDS. Znamenalo to prvý vážnejší rozkol v HZDS.

Stalo sa v zahraničí

1800 – Írsky parlament schválil zákon – Act of Union – o zjednotení s Veľkou Britániou.

1849 – Frankfurtské Národné zhromaždenie prijalo Frankfurtskú ústavu, v ktorej sa predpokladalo utvorenie Nemeckej ríše bez Rakúska na čele s pruským kráľom Fridrichom Wilhelmom IV. ako cisárom.

1854 – Francúzsko a Veľká Británia vstúpili na strane Osmanskej ríše do krymskej vojny proti Rusku.

1930 – Dve najdôležitejšie turecké mestá premenovali: Konstantinopol na Istanbul a Angoru na Ankaru.

1939 – Vstupom vojsk generála Franca do Madridu sa skončila španielska občianska vojna.

1942 – Náletom britského letectva na Lübeck sa začalo prvé plošné bombardovanie nemeckých miest, medzi letcami boli aj Česi a Slováci z 311. čs. bombardovacej perute RAF.

1959 – Po krvavom potlačení povstania v Tibete a úteku dalajlámu do Indie, čínske jednotky rozpustili miestnu vládu a dosadili pančenlámu (druhá najvyššia autorita lamaistov), následne v roku 1965 Tibet vyhlásili za autonómne územie Čínskej ľudovej republiky.

1979 – Nastala havária reaktora v jadrovej elektrárni Three Mile Islands pri pennsylvánskom Harrisburgu, pri ktorej museli evakuovať 200 000 osôb.

2003 – Srbská polícia objavila telo bývalého srbského prezidenta Ivana Stamboliča, nezvestného od augusta 2000, keď ho uniesli pri džogingu v belehradskom parku. Stamboliča uniesli krátko pred juhoslovanskými parlamentnými a prezidentskými voľbami, ktoré viedli k pádu režimu vtedajšieho zväzového prezidenta Slobodana Miloševiča.

2005 – Približne 1000 ľudí zahynulo pri zemetrasení, ktoré postihlo indonézsky ostrov Nias.

2007 – Na juhu Portugalska spustili do prevádzky najväčšiu slnečnú elektráreň na svete.

Skladba dňa

2007 – Zomrel americký jazzový hudobník TONY SCOTT. Narodil sa 17.6.1921.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM