Lucia Lauková Správy Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: V stredu si pripomíname Medzinárodný deň dievčat, meniny má Valentína

S dnešným dňom je spojená pranostika: Valentínka – mnoho vínka. Oblačno, na severe prehánky. Teploty 14 až 19 stupňov Celzia. Meniny má Valentína.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V stredu si pripomíname Medzinárodný deň dievčat, meniny má Valentína
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 11 až 8 a najvyššie denné 16 až 19 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 10 až 5 a najvyššie denné 14 až 18 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno, prehánky, najnižšie ranné teploty 10 až 6 a najvyššie denné 14 až 18 stupňov C.

Meniny má Valentína

Ženské meno Valentína má latinský pôvod a jeho význam je „zdravá a silná“. Nositeľky tohto nezvyčajného krstného mena oslovujeme aj Vali, Valinka, Valentínka, Tina, Tinka.

Keď skúmame Valentíny, všimneme si, že ide o veľmi odhodlané, energické, odvážne, vytrvalé a nežné bytosti. Niekedy bývajú dosť podozrievavé. Valentíny majú sklon uzatvárať sa do seba a konať svojhlavo.

Neúspechy im spôsobujú smútok, ale nezastavia ich. Sedí im humanitne zamerané štúdium a povolanie, v rámci ktorého môžu pomáhať hendikepovaným. Majú v sebe zvláštnu ochrannú silu a jedinečné ľudské vyžarovanie.

Valentíny sú dámy s veľkou vitalitou a pevným zdravím. Ich slabými miestami môžu byť žalúdok, pľúca a pokožka. Do stravy by mali zaradiť najmä bio mliečne výrobky a dopĺňať si vitamíny skupiny B.

Valentíny ovplyvňuje planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová a zelená. Ochranné rastliny palina a saturejka, ochranné kamene zafír a sardónyx.

Stalo sa doma

2001 – Zrekonštruovaný most Márie Valérie cez Dunaj spájajúci maďarský Ostrihom so slovenským Štúrovom slávnostne odovzdali opäť do užívania za účasti premiérov oboch krajín, Mikuláša Dzurindu (SR) a Viktora Orbána (MR), ako aj komisára Európskej únie pre rozšírenie Güntera Verheugena.

2006 – Prezident SR Ivan Gašparovič odcestoval na historicky prvú návštevu najvyššieho slovenského predstaviteľa v Singapurskej republike a Vietnamskej socialistickej republike.

2007 – Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špeciálneho súdu v Pezinku (ŠS) nad Jozefom Majským v kauze údajného tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Najvyšší súd posunul prípad naspať na ŠS.

2008 – OKS zvolila na svojom Republikovom sneme Fedora Gála za čestného predsedu OKS a Petra Osuského za lídra kandidátky OKS vo voľbách do Európskeho parlamentu.

2008 – Na XIV. zjazde Strany zelených sa Pavel Petrík vzdal postu predsedu strany. Delegáti zjazdu tajným hlasovaním zvolili za nového predsedu Petra Pilinského, dovtedajšieho podpredsedu strany pre životné prostredie.

2011 – Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) padla. Poslanci Národnej rady SR totiž neschválili rozšírenie dočasného eurovalu a kabinetu tak nevyslovili dôveru. Za záchranný mechanizmus zahlasovalo len 55 poslancov, potrebných bolo minimálne 76 hlasov.

Stalo sa vo svete

1962 – Pápež Ján XXIII. otvoril zasadanie kardinálov a ďalších významných cirkevných predstaviteľov, známe ako Druhý vatikánsky koncil.

1968 – Uskutočnil sa štart americkej lode Apollo 7, s prvou ľudskou posádkou v rámci programu Apollo – programu dobytia Mesiaca.

1984 – Českému básnikovi Jaroslavovi Seifertovi bola udelená Nobelova cena za literatúru.

1986 – Studená vojna: V islandskom Reykjaviku sa začalo (trvalo do 12.10.) rokovanie medzi 40. americkým prezidentom Ronaldom Reaganom a generálnym tajomníkom ÚV KSSZ Michailom Gorbačovom. Cieľom rokovania bolo dosiahnutie dohody o pokračovaní redukovania raketového arzenálu USA a ZSSR v Európe.

2000 – V českej jadrovej elektrárni Temelín bola spustená prvá riadená štiepna reakcia. Stalo sa tak po 12 rokoch od výstavby.

2004 – Šéfovia diplomacií EÚ odsúhlasili zrušenie zbrojného embarga uvaleného na Líbyu v roku 1986. Únia vzala do úvahy fakt, že Tripolis sa zriekol agendy týkajúcej sa zbraní hromadného ničenia.

2007 – Európsky parlament (EP) odsúhlasil dohodu o transatlantickej leteckej doprave medzi Európskou úniou (EÚ) a USA, známu pod názvom otvorené nebo. Na základe nových podmienok môže letecká spoločnosť z EÚ lietať do USA z ktoréhokoľvek letiska na území únie a naopak americké aerolínie môžu lietať z akéhokoľvek mesta v USA do hociktorého mesta v rámci krajín EÚ.

Skladba dňa

1964 – Narodil sa Maroš Hladký, Nitra, basový gitarista skupiny Gladiator. Rockovú formáciu Gladiator založili bratia Miko, Maroš a Dušan Hladký spolu s priateľom Georgeom Babulicom. V januári 1992 vychádza ich debutový album Designation, spievaný anglicky. Videoklip s piesňou Profitable Losses odvysielala hudobná stanica MTV, bol to prvý klip kapely zo Slovenska. V roku 1993 vychádza ich druhý anglický štúdiový album Made Of Pain. Videoklip so skladbou My World vysielala stanica MTV aj nemecká Viva. V priebehu ďalších štyroch rokov vydávajú ešte tri štúdiové albumy v angličtine, Third Eye, Dogstime a Legal Drug. Na piatom albume Legal Drug, vydanom v roku 1997 bola záverečnou piesňou prvá so slovenským textom a názvom Slovenská. Tá sa stala skladbou roka 1997. Od tej doby interpretujú piesne v slovenčine. Potvrdil to album Viem kde boh spí (1998), na ktorom boli hity Divoký dážď a Raz tam v uličkách. V roku 2000 vychádza úspešný album Babylon hotel s hitmi Kúpim si pekný deň, Láska, Pesnička o Medulienke a Dnes je skvelý deň. Po albume Črepy (2002) vychádza ešte v roku 2002 kompilácia Single 1994–2002. Ich postavenie na popredných miestach slovenskej hudobnej scény potvrdili aj albumy Cesta do neba (2004), Mesto (2006) a Ako predtým (október 2007). V novembri 2008 vydali DVD a CD Live. V závere októbra 2009 vydali nový album s názvom Hlavu maj hore. V ankete Slávik obsadili za rok 2008 piate miesto, za rok 2009 boli na tretej pozícii, za rok 2010 na štvrtom mieste. K jubileu – 20 rokov na hudobnej scéne – vydali v septembri kompilačný dvojalbum Gladiator 20 rokov / 1991–2011 aj knihu s rovnakým názvom a podtitulom „…ako to naozaj bolo“.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM