Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Začína Medzinárodný týždeň nepočujúcich, meniny má Vladislav

Pranostika na dnes hovorí: "September je krásny ako kvet a ovocie v ňom sladké ako med." Meniny oslavuje Vladislav. Polooblačno až oblačno. Teploty 15 až 20 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Začína Medzinárodný týždeň nepočujúcich, meniny má Vladislav
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 11 až 8 a najvyššie denné 17 až 20 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 10 až 5 a najvyššie denné 15 až 19 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 10 až 6 a najvyššie denné 15 až 19 stupňov C.

Meniny má Vladislav

Mužské meno Vladislav má slovanský pôvod a v preklade znamená „sláviaci vládu.“ Nositeľov tohto bežne zaužívaného mena oslovujeme Vlado, Vladko, Slavko a meniny majú 25. septembra.

Vladislavovia sú nezávislí a svojhlaví. Títo muži majú v sebe pozoruhodnú vytrvalosť. Potrebujú mať okolo seba veľa ľudí. Sú úžasní rozprávači, každú udalosť podfarbia svojou fantáziou.

Ako malí chlapci sa len málo pridŕžajú skutočnosti, takmer nerozoznávajú realitu od vybájeného sveta. Keď podrastú, je ich citový život dosť komplikovaný. Nikdy presne nevedia, či svoju lásku prežívajú, alebo si ju vysnívali. Často potláčajú svoje city, no aj napriek tomu sa veľmi páčia ženám.

Stalo sa doma

1663 – Do tureckých rúk padla pevnosť v Nových Zámkoch, ktorá predstavovala jeden z najdôležitejších bodov protitureckej obrany. Jej pádom sa Turkom (Osmanom) otvorila cesta na sever.

1825 – Karolína Augusta, štvrtá manželka uhorského kráľa Františka I., bola korunovaná v Bratislave za uhorskú kráľovnú.

1997 – Medzinárodný súdny dvor (MSD) v holandskom Haagu rozhodol v súdnom spore medzi Maďarskom a Slovenskom o Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) v prospech Slovenska.

1998 – Začali sa dvojdňové parlamentné voľby, v ktorých zvíťazilo HZDS. Zároveň prebehlo neplatné referendum o neprivatizovaní odvetví energetiky a plynu.

2010 – V poradí XVII. snem Slovenskej národnej strany (SNS) sa uskutočnil v Ružomberku. Za predsedu strany zvolili delegáti opäť Jána Slotu.

2011 – Základný kameň nového cyklomosta, ktorý spája bratislavskú Devínsku Novú Ves a rakúsku obec Schlosshof, na slovenskej strane symbolicky poklepali viacerí predstavitelia slovenskej a rakúskej samosprávy i exekutívy.

2012 – Bruselský magazín THE PARLIAMENT vyhlásil Edit Bauer, poslankyňu Európskeho parlamentu za Slovensko, za poslanca roka 2012.

2013 – Najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách Chata pod Rysmi prešla za tri roky obnovou za cca 600.000 eur a bola slávnostne odovzdaná turistom do užívania.

Stalo sa vo svete

1396 – Turci porazili pri Nikopole križiacke vojsko na čele s rímsko-nemeckým cisárom, českým a uhorským kráľom Žigmundom Luxemburským, čím sa Bulharsko stalo osmanskou provinciou.

1513 – Španielsky moreplavec Vasco Núnez de Balboa prekročil ako prvý Európan Panamskú šiju a dosiahol Tichý oceán.

1956 – V Londýne uviedli do prevádzky transatlantické telefónne vedenie – 3600 kilometrov dlhý kábel na morskom dne.

1957 – Na rozkaz 34. amerického prezidenta (1953–1961) Dwighta Davida Eisenhowera v Little Rocku (USA) vojaci americkej federálnej armády sprevádzali černošské deti do školy. Svoj rozkaz odôvodnil prezident tým, že je to jediná možnosť ako presadiť rozhodnutie Najvyššieho súdu o zrušení rasovej segregácie na verejných školách.

1997 – Britské vozidlo Thrust SSC vytvorilo v nevadskej púšti nový svetový pozemný rýchlostný rekord, keď v dvoch kolách na trati dlhej 1,6 kilometra dosiahlo priemernú rýchlosť 1149,57 km/h.

2011 – Saudskoarabský kráľ Abdalláh II. vyhlásil, že ženy v moslimskom kráľovstve budú mať právo stať sa členkami najvyššieho poradného zboru kráľa, tzv. šúry. Ženy budú môcť kandidovať a hlasovať v budúcich komunálnych voľbách i stať sa plnoprávnymi členkami 150-členného zboru šúry.

Skladba dňa

1964 – Narodil sa Robo Grigorov, Bratislava, spevák, skladateľ a gitarista. Na ľudovej škole umenia sa učil hru na akordeón, gitara mu však bola bližšia. Mal šestnásť, keď začínal vo folkovej skupine Prešporok. Hral s ňou dva roky. Od roku 1982 pôsobil vo formácii Ventil RG, potom dva roky v skupine Mona Lisa. V roku 1985 sa zúčastnil na Bratislavskej lýre s piesňou Veľký smútok malých miest. Rok nato so skladbou Posledný valčík pre Európu získal striebornú lýru. V roku 1986 si zostavil vlastnú kapelu Midi. V roku 1988 odišiel do Belgicka, vrátil sa po nežnej revolúcii. Texty piesní mu písali Daniel Mikletič, Ľubo Zeman a Kamil Peteraj. Medzi jeho hity patria piesne Žuvačka za uchom, Edo, Láska, viera, nádej, Kým ťa mám, Láska, pivo, anjel a smútok, Modlitba lásky, Monika, Pocta Majakovskému, Ona je madona, Po víne.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM