Webnoviny - Svet

RAŠI: Nemocnica nedostala pomoc pre zlú žiadosť

WEBNOVINY.SK

NITRA 19. decembra (WEBNOVINY) – Nemocnica v Zlatých Moravciach nedostala návratnú finančnú výpomoc od štátu preto, že jej žiadosť nespĺňala základné podmienky. Informoval o tom minister zdravotníctva Richard Raši. Primátorka Serafína Ostrihoňová poslala list predsedovi vlády Robertovi Ficovi, v ktorom ho žiada o jednorazovú finančnú výpomoc s cieľom vyriešiť dlhodobú insolventnosť mestskej nemocnice. V liste uvádza, že nemocnica neuspela v snahe získať návratnú finančnú pomoc štátu, “hoci splnila všetky požadované kritériá.” Raši hovorí presný opak. “Našou základnou podmienkou bolo, že tam nemocnice mohli dať iba záväzky na úrovni istiny a nič iné – preto, aby nedošlo k podozreniu z obchodovania s pohľadávkami, s úrokmi z omeškania. Nemocnica v Zlatých Moravciach nesplnila základnú podmienku a do svojej žiadosti dala faktúry, ale aj úroky z omeškania, aj poplatky,” povedal. Ako ďalej dodal, je to chyba manažmentu nemocnice a mesto si to teraz musí riešiť po svojej linke.

Ostrihoňová v liste Ficovi ďalej píše, že na základe zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti sa 31. decembra 2009 končí ochrana majetku nemocnice ako aj majetku ostatných zariadení ústavnej starostlivosti. “Nemocnica sa stane predmetom zničujúcich exekúcií,” uviedla primátorka. Poukazuje na to, že Mestská nemocnica Rudolfa Korca existuje už viac ako 134 rokov a je súčasťou pevnej siete lôžkových zdravotníckych zariadení disponujúcich platnými zmluvami so zdravotnými poisťovňami.

Mestská nemocnica sa nachádza dlhodobo v zlej finančnej situácii, zavreli tam tri zo siedmich oddelení. Ekonomicky ju ovplyvňuje najmä nepreplácanie nadlimitných výkonov zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Už dve výberové konania na strategického investora pre nemocnicu sa skončili bez úspechu. Prvé zrušilo mesto pre údajne príliš všeobecné podmienky, víťaz druhého svoju ponuku stiahol.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM