Webnoviny - Svet

Rasmussen: NATO pri štíte potrebuje aj SR

WEBNOVINY.SK

V súvislosti s protiraketovým štítom sa pritom generálny tajomník vrátil aj k svojej návšteve Slovenska za predchádzajúcej vlády, kedy premiér Robert Fico na spoločnej tlačovej konferencii vyhlásil, že kým on bude premiérom, na Slovensku žiadny protiraketový systém nebude. Foto: SITA,AP BRUSEL/BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia (NATO) potrebuje v otázke rozvoja protiraketového štítu aj podporu Slovenska. Vyhlásil to po utorňajšom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, ktorý dúfa, že aliancia dospeje k rozhodnutiu o rozvoji protiraketového systému na novembrovom summite. „Potrebujeme reálnu ochranu a navrhovaný protiraketový obranný systém bude schopný ochrániť populáciu vo všetkých krajinách NATO,“ povedal Rasmussen.

V súvislosti s protiraketovým štítom sa pritom generálny tajomník vrátil aj k svojej návšteve Slovenska za predchádzajúcej vlády, kedy premiér Robert Fico na spoločnej tlačovej konferencii vyhlásil, že kým on bude premiérom, na Slovensku žiadny protiraketový systém nebude. Rasmussen vtedy na tento výstup vôbec nereagoval. „Dôvod, prečo som nereagoval na vyhlásenie bývalého premiéra bol, že my sme nikdy nepožadovali od Slovenska umiestnenie protiraketového systému,“ konštatoval s tým, že o to nežiada ani v súčasnosti.

Premiérka Iveta Radičová reagovala, že spoločná bezpečnosť nemôže byť záležitosť len jednej časti sveta, v čom je podľa nej úplná zhoda. „Pokiaľ sme normálnou súčasťou NATO, akože sme, tak sa nás týka aj zodpovednosť a postoj aj k tejto veľmi vážnej v tejto chvíli skôr politickej otázke, ako ekonomickej,“ povedala po rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Radičová.

Rasmussen po stretnutí zároveň ocenil príspevok Slovenska v misiách NATO v Afganistane a v Kosove. V diskusii s novou premiérkou, ktorá stretnutím s Rasmussenom ukončila svoju prvú pracovnú cestu v Bruseli, sa však venovali aj tvorbe novej stratégie aliancie či reforme štruktúr NATO.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM