Webnoviny - Svet

Rast spotrebiteľských cien naďalej zrýchľuje

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Tempo rastu spotrebiteľských cien sa zvyšuje. Medziročná inflácia v apríli dosiahla 1,3 %, čím zrýchlila oproti marcu o 0,5 percentu­álneho bodu. V priemere za prvé štyri mesiace tohto roka tak spotrebiteľské ceny podľa národnej metodiky medziročne stúpli o 0,7 %, čo znamenalo nárast oproti štvrťročnému priemeru o 0,2 percentu­álneho bodu. Medzimesačne v apríli ceny vzrástli o 0,4 %, kým v marci oproti februáru boli vyššie o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Inflácia pritom podľa analytika ING Bank Eduarda Hagaru naďalej nesignalizuje inflačné dopytové tlaky. „Predpokladáme, že spotrebiteľský dopyt sa výraznejšie v najbližších mesiacoch nezvýši, keďže trh práce sa len postupne stabilizuje. Zároveň protiinflačne môže pôsobiť opätovné oslabenie mien v regióne, ktoré by mohlo znovu výraznejšie motivovať Slovákov k nákupom v zahraničí,“ uviedol.

Po dvoch zrýchleniach medziročného rastu spotrebiteľských cien z historického minima 0,4 %, ktoré štatistici zaznamenali ešte v januári a februári tohto roka, by sa tak inflácia meraná národnou metodikou mohla podľa Hagaru stabilizovať približne na marcovej úrovni. „Podľa našich odhadov by sa do konca roka mohla udržať okolo úrovne 1,5 %,“ dodal. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka by však pozvoľné zrýchľovanie rastu mohlo v najbližších mesiacoch ešte pokračovať, najmä vplyvom nízkej bázy z minulého roka. „Náš odhad koncoročnej inflácie zostáva zatiaľ nezmenený, teda 1,9 %,“ uviedol Koršňák.

Budúci týždeň v utorok Štatistický úrad SR zverejní aj údaje o vývoji harmonizovanej inflácie meranej európskou metodikou. „Tam by malo pod vplyvom rovnakých faktorov ako u indexu spotrebiteľských cien v národnom meraní dôjsť k jej zrýchleniu na úroveň 0,8 % z 0,3 % v marci,“ konštatoval analytik VÚB banky Martin Lenko.

Na medziročnej báze najrýchlejšie v apríli rástli ceny alkoholických nápojov a tabaku o 7,2 %, vzdelávania o 4,6 % a zdravotníctva o 4,3 %. Rástli však aj ceny rozličných tovarov a služieb o 1,9 %, poštových a telekomunikačných služieb o 1,5 %, dopravy o 1,2 %, bývania a energií a hotelov, kaviarní a reštaurácií zhodne o 1,1 %, rekreácie a kultúry o 0,8 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,6 %. Znížili sa ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 4 %, odevov a obuvi o 2 %.

V medzimesačnom porovnaní sa v apríli zvýšili ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje o 1,1 %, doprava o 0,9 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,6 %, odevy a obuv o 0,3 %, rozličné tovary a služby o 0,2 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, zdravotníctvo a rekreácia a kultúra zhodne o 0,1 %. Znížili sa ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,1 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny v odboroch poštové a telekomunikačné služby, vzdelávanie a hotely, kaviarne a reštaurácie.

Samotné ceny potravín v apríli medziročne prvýkrát v tomto roku vzrástli o 0,4 %. V marci ešte zaznamenali pokles o 1,9 %. V medzimesačnom porovnaní sa v apríli ceny potravín zvýšili o 1,2 %, kým v marci sa v porovnaní s februárom zvýšili o 0,4 %.

Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, tak dosiahla v apríli 1,5 %. V marci pritom predstavovala 0,9 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia 0,5 %.

Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze zrýchlila z marcových 1,3 % na aprílových 1,5 %. V medzimesačnom porovnaní čistá inflácia stúpla z marcových záporných 0,1 % na kladných 0,2 % v apríli.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM