Monika Hanigovská Lifestyle

Rastie počet detí s postcovidovým syndrómom: Lekárka opisuje TAKÉTO príznaky

Niektoré majú príznaky, iné sú bezpríznakové. Všetky však spája jedno – veľmi nízky vek.

Ilustračný obrázok k článku Rastie počet detí s postcovidovým syndrómom: Lekárka opisuje TAKÉTO príznaky
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Narastá počet detí s tzv. postcovidovým syndrómom, pričom najmenších môže potrápiť aj mesiac po prekonaní korony. Praktická lekárka pre deti a dorast vysvetlila, v čom je syndróm nebezpečný, aké sú príznaky a v akom veku sú deti náchylnejšie.

„Postcovidový syndróm je nevyspytateľný, pretože sa môže prejaviť u ktoréhokoľvek dieťaťa,“ povedala lekárka Adéla Mořkovská pre CNN Prima NEWS, pričom osobne sa už stretla s takýmto prípadom. Rodičia jej do ambulancie priniesli školopovinné dieťa po tom, ako tri dni bojovalo s vysokými horúčkami a zvracalo.

„Vykonala som mu odber zápalového parametra, „céerpéčko“ mal vysoké. Nemal ale anamnézu, že by prekonal Covid. Mal iba kontakt so svojím súrodencom, ktorý mal príznaky Covidu, ale testy na SARS-CoV-2 vyšli negatívne.“

Ukázal to až test

Lekárka neúspešne pátrala po zdroji infekcie. Malý pacient pritom nejavil žiadne výrazné postcovidové príznaky. „Nebola u neho vyrážka ani začervenanie spojoviek, skrátka „len“ vysoké horúčky a zvracanie.“

Pretože sa stav zhoršoval, doktorka poslala dieťa do nemocnice, odtiaľ ho previezli na ARO. Bol to práve test na protilátky, ktorý ukázal, že pacient v nedávnej minulosti prekonal koronu.

Postcovidový syndrómom „nepozerá“ na vek. „Jediné spojivo bol vek detí. Pohybuje sa najčastejšie medzi 8 a 12 rokom. Viem ale aj o štvormesačnom bábätku, ktoré malo PIMS-TS (multisystémový zánetový syndróm – poz. red.),“ informuje lekárka.

Ako keď zlyhávajú orgány

Postcovidový syndróm u detí je možné prirovnať k prípadom multiorgánového zlyhania, ktorý sa spája s ťažkými úrazmi. „Stav pacientov s PIMS-TS a s multiorgánovým zlyhaním môže vyzerať veľmi podobne. U postcovidového syndrómu, ide ale o prehnanú imunitnú reakciu, naproti tomu u multiorgánového zlyhania sa jedná o zlyhávania rôznych orgánov vplyvom ich poškodenia. U PIMS-TS sa niekedy pridajú aj ťažkosti so zrážanlivosťou krvi,“ vysvetľuje na záver pre český web lekárka.

Deti môžu vykazovať príznaky ako zvracanie, vysoké horúčky, vyrážky a zápal spojiviek.

Na liečbu sa nasadzuje celý rad liekov. Užívajú sa imunoglobulíny a kortikoidy, lieky proti zrážanlivosti krvi, Anopyrin na ochranu ciev a tiež antibiotiká.

FOTO: ilustračné

Prečítajte si aj

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM