Aktualizované Správy

Reakcie politikov na koniec Tibora Gašpara vo funkcii policajného prezidenta

Policajný prezident Tibor Gašpar skončí vo funkcii k 31. máju. Oznámil to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je po odchode Tomáša Druckera poverený dočasným vedením ministerstva vnútra.

Ilustračný obrázok k článku Reakcie politikov na koniec Tibora Gašpara vo funkcii policajného prezidenta
Zdroj: TASR

Koaličný Most-Híd považuje rozhodnutie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) za konštruktívne. Ním zvolený krok označila vládna strana za potrebný.

„Ide o krok, ktorý bol potrebný aj v záujme nápravy pokriveného obrazu Policajného zboru,“ povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Koniec policajného prezidenta Tibora Gašpara je veľké víťazstvo ľudí vytrvalo požadujúcich jeho odchod. Uviedol to predseda opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorému sa však nepozdáva naťahovanie času do konca mája.

„Zbytočné naťahovanie času do konca mája považujeme za zbytočné zahrávanie sa s dôveryhodnosťou polície. Tibor Gašpar je škodnou policajného zboru a preto by v ňom nemal zostať už ani minútu,“ doplnil Matovič.

Odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara je minimum, vláda musí začať pracovať. Vyhlásil to prezident SR Andrej Kiska po tom, ako premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) oznámil, že sa s Gašparom dohodli na jeho odchode z funkcie k 31. máju.

„Privítal som, že premiér sa rozhodol začať robiť poriadky v rezorte vnútra osobne. Avizovaný odchod policajného prezidenta Gašpara ku koncu mája považujem za nevyhnutnú podmienku, aby sa vláda Petra Pellegriniho mohla pokúsiť upokojiť situáciu v spoločnosti,“ napísal na sociálnej sieti prezident. Gašpar podľa Kisku premeškal všetky „ako-tak dôstojné príležitosti odísť“.

Hlava štátu zdôrazňuje dôležitosť výberu osoby nového ministra vnútra. „Od ráznosti krokov v rezorte vnútra, od schopnosti presadiť do vedenia polície dôveryhodných ľudí závisí dôveryhodnosť celej vlády,“ vysvetlil. Nový minister musí podľa Kisku posilniť garancie nezávislosti a nestrannosti vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, aj množstva nevyriešených káuz.

„Mesiac po menovaní vlády je už naozaj najvyšší čas prevziať zodpovednosť, pohnúť sa ďalej a riešiť nakopené problémy. Ľudia očakávajú jasné signály, že politici ich nespokojnosť, rozhorčenie a príčiny nedôvery v štát pochopili,“ uzavrel prezident.

Podpredseda SNS Anton Hrnko nie je nadšený informáciou, že policajný prezident Tibor Gašpar končí vo funkcii najneskôr koncom mája.

Hrnko zároveň očakáva, že Gašpar do tohto termínu „prednesie aspoň základnú verziu, ako dolapiť páchateľa dvojnásobnej vraždy – novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej“.

„Nie je dobrým riešením, keď sa počas vyšetrovania menia pomery vo vyšetrovaní, pretože to môže ovplyvniť chod vecí,“ povedal Hrnko. S výmenou policajného prezidenta počítal až v súvislosti s prijatím nového zákona, ktorý voľbu policajného prezidenta rieši.

Je vidieť, že predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) začína byť autonómnejší. Vyhlásil to líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý sa pýta „Máme si myslieť, že sa začína vymykať spod kontroly štátnej mafie?“ Reagoval tak na premiéra, ktorý v utorok oznámil, že sa dohodol s policajným prezidentom Tiborom Gašparom na tom, že skončí vo funkcii najneskôr koncom mája.

„Bolo to jediné možné rozumné riešenie, ktoré Pellegrini urobil. Toto rozhodnutie mohol urobiť už v pondelok (16.4.) a mohol tak ušetriť Tomáša Druckera,“ skonštatoval pre TASR Kollár.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM