Webnoviny - Svet

Realitný trh v strednej Európe je na vzostupe

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: Ing. arch. Miro MincaBRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Trh nehnuteľností v strednej a východnej Európe (SVE) sa odrazil od dna a je na vzostupe. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Colliers International. Situácía v strednej a východnej Európe je tak podobná ako v ďalších globálnych regiónoch. Väčšina, 82 % respondentov vo východoeurópskom regióne očakáva, že budúci rok o tomto čase bude trh na ceste k úplnému ozdraveniu.

Ako uviedol regionálny riaditeľ výskumu Colliers International pre región východnej Európy. Damian Harrington, objemy investícií sa vracajú do pôvodných úrovní. „Z pohľadu obchodovania sa zdá, že rok 2010 prekoná rok 2009,“ povedal Harrington. „Trh smeruje k stavu, ktorý by sme mohli považovať za "udržateľné“ úrovne obchodu, ktorých svedkami sme boli naposledy v rokoch 2005 až 2006. Deje sa tak rozumne, cenotvorbou regulovanou rizikom a reálnejšími očakávaniami pri ponuke a kúpe medzi predajcami a nákupcami. Vďaka tomu obchody fungujú," zhrnul Harrington.

Ekonomické základy považuje Harrington za silné, aj napriek zrejmým rizikám poklesu. „Trhy s nehnuteľnosťami pomáhajú investorom zvyšovať ich apetít a uspokojiť ich zámery. Je pozitívne, že krátko a dlhodobé základy budú poháňať silnú strategickú vôľu expandovať namiesto úvah o zmenšovaní sa v regióne,“ dodal Harrington.

Rozsah lokalít na ktoré sa zameriava pozornosť v rámci strednej a východnej Európy, je podľa prieskumu značne rôznorodá. Varšava zostáva najpopulárnejšou destináciou, najmä v oblasti kancelárskych priestorov. Ďalšie populárne destinácie v oblasti kancelárskych priestorov sú Kyjev, Praha, Moskva a Bukurešť. Záujem je aj o hlavné mestá pobaltských štátov: Riga, Talin a Vilnius. Ďalej na juh zostávajú v hľadáčiku niektorých investorov: Sofia, Ľubľana, Belehrad a Atény, zväčša však ako sekundárna voľba. Záujem o Slovensko je tak nízky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM