Zo Slovenska

Referendum je za nami, začalo sa SČÍTAVANIE hlasov: KEDY spoznáme výsledky?

Slováci v sobotu rozhodovali v deviatom referende v ére samostatnosti. Predseda štátnej volebnej komisie prezradil, kedy by mali vyhlásiť výsledky hlasovania.

Ilustračný obrázok k článku Referendum je za nami, začalo sa SČÍTAVANIE hlasov: KEDY spoznáme výsledky?
71
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Výsledky sobotného referenda by mohli byť sčítané v nedeľu (22. 1.) okolo jednej až druhej hodiny ráno. Na tlačovej konferencii by ich mali vyhlásiť o deviatej. Neoficiálne výsledky zverejní Štatistický úrad SR skôr, na webe volbysr.sk. Predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz o tom informoval na tlačovej konferencii. Polícia podľa neho zväčša zaznamenala iba drobné incidenty, ktoré sa podarilo vyriešiť na mieste.

Sčítavanie sa môže predĺžiť

Sčítavanie hlasov by sa podľa Orosza mohlo predĺžiť o dve – tri hodiny v prípade, ak by sa nepodarilo zabezpečiť internetové pripojenie v obciach, kde sa vyskytli problémy s elektrickou energiou.

Zápisnice by sa tak museli spracovávať manuálne.

Výpadky elektrickej energie zaznamenali celkovo v 21 obciach. „Priebežne sa tieto veci riešia, vo viacerých obciach je už elektrická energia k dispozícii, volebné miestnosti sú osvetlené, hlasovanie prebieha,“ skonštatoval podvečer Orosz.

Predstavitelia Štatistického úradu SR podľa Orosza deklarovali pripravenosť na sumarizáciu výsledkov referenda. Pripravení sú aj na náhradné riešenia.

Prečítajte si tiež

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR a zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová upozornila, že vo výsledkoch nebude spracovaných 100 percent zápisníc, keďže 13 špeciálnych komisií nezačalo činnosť, lebo žiaden z voličov o špeciálne hlasovanie nepožiadal, a tieto okrsky teda nebudú ani odovzdávať zápisnice.

Iba drobné incidenty

Viceprezident Policajného zboru Damián Imre potvrdil, že do neskorého popoludnia nezaznamenali žiadne vážne incidenty. Občania sa napríklad domáhali, aby boli vpustení do volebnej miestnosti, ale nemali doklady, prípadne sa snažili o politickú agitáciu, čím narúšali pokojný priebeh hlasovania. Vyzval všetkých ľudí, ktorí majú informácie o možnom narušení plebiscitu, aby kontaktovali políciu na linke 158. Oproti voľbám bolo podľa neho v službe menej policajtov, keďže fungovalo aj menej okrskov.

Na infolinku ministerstva vnútra zriadenú k referendu sa podľa Chmelovej obracali občania napríklad s otázkami, kde je ich volebná miestnosť, alebo o potrebných dokladoch. Ozývali sa však aj voliči, ktorí žijú v prihraničných oblastiach, a teda nemajú trvalý pobyt na Slovensku, no nepožiadali o voľbu poštou.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zúčastnili ste sa referenda?

Áno 65%
Nie 35%

Ďalšie aktuálne témy

Referendum 2023
71
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM