Webnoviny - Svet

Referendum o veternom parku Mokrý Háj bolo neplatné

WEBNOVINY.SK

TRNAVA/ MOKRÝ HÁJ 16. septembra (WEBNOVINY) – Veterný park Mokrý Háj je o krok bližšie k výstavbe, utorňajšie referendum bolo totiž pre nízku účasť neplatné. Ako agentúru SITA informoval predseda obecnej komisie pre referendum Rudolf Medlen, hlasovania sa zúčastnilo 36,8 percent oprávnených voličov. Aby bolo referendum platné, potrebná by bola aspoň 50-percentnú účasť. Z 568 občanov zapísaných v zoznamoch na hlasovanie v referende prišlo svoj hlas odovzdať 198 ľudí. Dva hlasy boli neplatné. Otázka v referende znela, či sú obyvatelia proti využívaniu veternej energie v katastri obce, Medlen však neprezradil, koľko z hlasujúcich na ňu odpovedalo áno a koľko nie.

„Oficiálne výsledky zverejníme až po schválení obecným zastupiteľstvom, ktoré zasadne do troch dní,“ odôvodnil Medlen. Z nízkej účasti podľa neho vyplýva, že ľudia chcú veterný park. „Spropagované to bolo dostatočne, v tom problém určite nebol," uviedol. Okrem internetovej stránky a obecného rozhlasu sa ľudia o hlasovaní mohli dozvedieť aj z letákov, ktoré dostali do schránok. Dodal, že počas celej doby hlasovania od 7:00 do 22:00 sa nevyskytli žiadne komplikácie.

Starosta Peter Pobuda zvolal referendum najmä pre petíciu so 184 podpismi, ktorú v minulosti spísali miestni poľovníci a ďalší odporcovia veterného parku. Ďalšie kroky určí obecné zastupiteľstvo, investor však ešte nemá úplne vyhraté. „Ak nebudú doložené všetky štúdie, ktoré by vyvrátili negatívny dopad na životné prostredie a obyvateľov, stavbu nepovolíme,“ vyjadril sa Pobuda. On aj starostovia ďalších dotknutých obcí zámer vítajú, v čase krízy by totiž pre nich znamenal istý príjem do pokladníc. Spoločnosť ponúka dotknutým obciam aj finančnú kompenzáciu, za každú veternú elektráreň v ich katastri prisľúbila jednorazovo vyplatiť 5 000 eur, okrem toho každoročne za každú elektráreň 2 000 eur.

Veterný park v katastroch obcí Mokrý Háj, Radošovce a Popudínske Močidľany chce vybudovať spoločnosť ENAIRGY Veterná energia s.r.o, dcérska spoločnosť rakúskej ENAIRGY Windenergie GmbH. Má pozostávať z 15 turbín značky Repower s celkovou výškou 150 metrov a inštalovaným výkonom dva megawatty. Investor chce park vybudovať do roku 2011, projekt je v súčasnosti v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Celkové náklady by mali dosiahnuť približne 43 miliónov eur. SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM