Lucia Lauková Správy

Regionálne ambulancie by sa mohli dočkať obnovy: Rezort vyčlenil 70 miliónov eur

Ministerstvo zdravotníctva plánuje dať na inováciu malých ambulancií mimo okresných a krajských miest peniaze z eurofondov. Na projekty vyčlenil 70 miliónov eur.

Ilustračný obrázok k článku Regionálne ambulancie by sa mohli dočkať obnovy: Rezort vyčlenil 70 miliónov eur
Zdroj: TASR

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce mimo okresných a krajských miest obnoviť myšlienku malých zdravotných ambulancií v regiónoch. Ich nástupcami majú byť centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti, v danej oblasti by na jednom mieste združovali všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov.

Peniaze z eurofondov

Rezort plánuje dať na inováciu takýchto ambulancií peniaze z eurofondov, v pondelok 9. apríla zverejnil výzvu na predkladanie projektových zámerov, vyčlenil na ňu 70 miliónov eur. „Oprávnenými žiadateľmi o eurofondy môžu byť obce alebo vyššie územné celky v spolupráci s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti,“ povedala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

Prilákanie lekárov

Rezort verí, že sa im takto podarí získať chýbajúcich lekárov aj do odľahlejších miest. „Chceme takto zvýšiť počet lekárov primárneho kontaktu, ako aj špecialistov v danom mieste, zefektívni sa tým manažment pacienta,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). V integrovaných centrách má byť podľa nej pre pacienta dostupný minimálne jeden všeobecný lekár, ako aj špecialisti so zameraním podľa potrieb regiónu.

„Vnímame potreby regiónov komplexne, a preto bude možné v centrách vytvoriť ambulantnou formou aj priestor pre poskytovanie sociálnych služieb,“ vysvetlila Kalavská.

Príspevok na jeden projekt

Maximálna výška príspevku na jeden projekt je 700 000 eur, finančná spoluúčasť prijímateľov na uskutočnenie projektu je päť percent z celkových oprávnených nákladov. Projektové zámery je možné predkladať do 8. júna, kedy bude výzva uzavretá. Proces výberu možno nájsť na oficiálnom webe rezortu.

O zriadení centier hovorilo ministerstvo už za predchádzajúcej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Ich koncept predstavilo pod vedením Zuzany Zvolenskej v októbri 2014. Chcelo tak zvýšiť počet lekárov na jednom mieste v danom mikroregióne. Na ich vybudovanie sa rovnako mali použiť eurofondy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM