Webnoviny - Svet

Regióny by mali rozhodovať o tom, aké školy potrebujú

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Nová vláda chce posilniť regionálnu samosprávu, aby mohla rozhodovať o tom, ktoré školy v tom-ktorom regióne treba.

V strednom odbornom školstve majú dostať prioritu tie odbory, ktoré potrebuje trh práce, povedal dnes v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť minister školstva Dušan Čaplovič.

Podľa neho nemajú existovať školy, ktoré sú „všehochuťou“, je nutný návrat k priemyslovkám.

Smerom k priemyslu

Gymnáziá treba podľa Čaploviča preorientovať na prírodné a technické vedy, aby bolo dosť študentov pre takto zamerané univerzity.

Podľa poslanca Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) obrovská nezamestnanosť naznačuje, že v sektore odborného školstva treba „upratať“ a treba zatvárať školy, ktoré produkujú slabších absolventov.

Z celkového počtu absolventov stredných škôl ide tretina na úrad práce, 50 percent ide na vysoké školy a menej ako desať percent z celkového počtu absolventov sa pripravuje na konkrétne povolanie.

Podľa prezidenta Zväzu automobilového priemyslu SR Jaroslava Holečka treba stredné školy prepojiť s praxou a na financovaní odborného školstva by sa mal podieľať súkromný sektor. Holeček si myslí, že podniky treba presvedčiť o tom, že žiakov pripravujú pre seba.

Na gymnázia iba elita

Čaplovič si myslí, že gymnáziá by mali byť elitnými školami, kam chodia najlepší študenti pripravujúci sa na štúdium na vysokých školách.

Na gymnázium sa má podľa ministra dostať žiak s priemerom 1,5, chápe však, že rôzne základné školy majú rozličnú úroveň, preto sú podľa neho nutné aj pohovory či monitory.

Bývalá vláda nezvýšila učiteľom platy, podľa Beblavého je v školstve problémom to, že je „veľký rozptyl medzi tým, čo sa chce a medzi tým, čo sa môže.“

Čaplovič plánuje rezort školstva reštrukturalizovať, spájať inštitúcie a „nevyhadzovať“ peniaze na školy, ktoré neprodukujú kvalitných ľudí. Na 26 učebníc v náklade milión kusov chce urobiť obstarávanie prostredníctvom verejnej aukcie.

Peniaze, ktoré takto ušetria, využijú na zvýšenie platov učiteľov. Podľa Čaploviča je 20 percent zdrojov v rezorte nasmerovaných nesprávne.

Beblavý si myslí, že každý minister chce oslniť verejnosť, nakoniec to skončí tak, že sa nezmení nič. Čaplovič by mal podľa neho teda sľubovať menej vizionárske, ale reálnejšie veci.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM