Webnoviny - Svet

Regulácia cien liekov je hrozbou pre výrobcov

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Prísnejšia regulácia cien liekov, ktorú sa v rámci návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti snaží presadiť Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, môže údajne závažným spôsobom ohroziť existenciu všetkých spoločností, ktoré pracujú v oblasti farmaceutického priemyslu. Upozornila na to trojica asociácií pôsobiaca v tomto odvetví, a to Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok, Asociácia generických výrobcov liečiv a Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj.

Dôvodom je zámer rezortu zdravotníctva, aby cena liečiv na Slovensku nemohla byť vyššia ako druhá najnižšia spomedzi cien vo všetkých štátoch Európskej únie. Aktuálne je to priemer šiestich najnižších cien v únii. Tento stav pritom asociácie fungujúce v rámci farmaceutického priemyslu žiadajú aj zachovať. Upozorňujú, že schválenie novej úpravy by malo zásadný vplyv aj na zamestnanosť. „Farmaceutické spoločnosti, ktoré podnikajú na území Slovenska by museli znížiť svoje náklady, čo by sa nevyhnutne muselo prejaviť aj v znížení zamestnanosti v tejto oblasti,“ tvrdia.

Nestabilita cien liekov a neistý vývoj prostredia môžu zároveň podľa asociácií pôsobiť ako účinná bariéra v prístupe nových liečiv na slovenský trh. „Rovnako negatívne sa to môže prejaviť aj pri extrémnych cenových poklesoch liekov, ktoré sa už používajú v liečbe, a ktoré sa tak môžu stať nedostupnými,“ poukazujú. Extrémne nízka cenová hladina bude podľa nich zároveň akcelerovať tzv. re-exporty a ohrozovať dostupnosť liekov pre slovenských pacientov.

Protimonopolný úrad nesúhlasíBenefit z nízkych cien na Slovensku budú mať súkromné distribučné spoločnosti a ich cieľové krajiny, pre slovenských pacientov ostanú len prázdne regály v lekárňach," domnievajú sa asociácie. Taktiež považujú viazanie ceny liečiva na menu jedného štátu za veľmi rizikový krok. Upozorňujú, že najnižšie ceny v referenčnom koši, ktorým je v prípade Slovenska celá únia, sú často ceny z tých krajín, ktoré nie sú členmi eurozóny a ich meny sú značne volatilnejšie ako euro, pretože sú úzko naviazané na stav ekonomiky danej krajiny. „Výmenné kurzy non – EUR mien majú nepredpovedateľný vývoj, obzvlášť teraz v čase krízy a rozpočtových deficitov, kedy je národná mena využívaná aj ako efektívny nástroj menovej politiky,“ poukazujú asociácie.

K zmene má výhrady aj Protimonopolný úrad SR. Podľa neho na zavedenie prísnejšej regulácie nie sú objektívne dôvody. Obáva sa, že tento krok môže viesť k presmerovaniu dodávok liekov zo slovenského trhu a k vytvoreniu bariéry pre vstup potenciálnych dodávateľov liečiv na náš trh. Úrad preto upozorňuje na možné riziko spočívajúce v znížení ponuky liekov a ohrození ich dostupnosti pre pacientov. Zároveň žiada zhodnotenie súčasnej cenovej úrovne liečiv a vplyvu návrhu z hľadiska dopadov na dostupnosť liekov pre pacientov.

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje prísnejšiu reguláciu cien v návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Od úpravy si v budúcom roku sľubuje zníženie nákladov na liečivá približne o 50 mil. eur. Materiál však prináša aj ďalšie novinky. Rezort chce napríklad urýchliť vstup generických liekov na trh, či posilniť dostupnosť liečiv s najnižšími doplatkami. Jeho ambíciou je taktiež zvýšiť transparentnosť a zjednodušiť proces kategorizácie, ale i pozmeniť zloženie kategorizačných komisií a rád. V návrhu novely sa tiež navrhujú nové progresívne formy úhrad liekov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM