Webnoviny - Svet

Rekonštrukcia Mirbachovho paláca je tesne pred ukončením

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Rekonštrukcia strechy a podkrovia v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí v Bratislave je pred ukončením. Kolaudácia vynovených priestorov za viac ako milión eur je naplánovaná na piatok 6. novembra. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy Paming Jozef Hrabina. „Patinujú sa ešte niektoré kamenné prvky, lišty na elektrinu. Sú to už len drobnosti,“ povedal Hrabina. Ostatné časti značne poškodeného krovu sú už kompletne opravené. „Najťažšie bolo vymeniť pomúrnice. Ostatné časti krovu sa vymieňali lokálne, pod odborným dohľadom Krajského pamiatkového úradu,“ vysvetlil Hrabina. Dodávateľ sa „potrápil“ aj s trámami, ktoré boli v 18. storočí ručne tesané. Časť vynovených priestorov bude slúžiť ako expozícia, teda budú verejnosti prístupné. Nachádzať sa tu však budú aj verejnosti neprístupné priestory pre reštaurovanie či kancelárie.

Súbežne s touto opravou pokračujú práce na nádvorí paláca, kde sa robí sanácia proti vlhkosti. Hľadajú sa totiž príčiny, prečo navĺhajú steny objektu. Jednou z príčin bola studňa, ktorá bola donedávna zasypaná. Príčin však bude podľa Hrabinu viac. Následne bude potrebné opraviť zadné schodisko a múry. „Radi by sme dokončili aj fasádu, lebo si to zaslúži. Plánujeme opravu okien,“ doplnil Hrabina. Na to však musia vyčleniť peniaze mestskí poslanci. Nádvorie s opravenými lavičkami je verejnosti prístupné.

Mirbachov palác dal postaviť v rokoch 1768 – 1770 bratislavský pivovarník Michal Spech. Staviteľom paláca bol murársky majster Matej Höllrigl. Palác mal viacerých majiteľov. Po Spechovi ho vlastnili grófi Imrich Csáky, Karol Nyáry, ktorého erb je na fasáde budovy, a napokon Emil Mirbach. Z pôvodného zariadenia sa podľa stránky Galérie mesta Bratislavy – www.gmb.sk – zachovali keramické kachle a dve menšie miestnosti na prvom poschodí s drevenými obkladmi stien zdobenými vzácnymi dobovými kolorovanými rytinami. Mirbachov palác bol v roku 1963 zapísaný do štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. Po obnove sa v apríli 1975 stal sídlom Galérie mesta Bratislavy. V paláci je stála expozícia a priestory určené na krátkodobé výstavy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM