Regióny

Oprava Pamätníka SNP odhalila priestory bývalých verejných toaliet z medzivojnového obdobia

Prekvapením pri rekonštrukcii pod Pamätníkom SNP boli v pôvodných projektoch nezakreslené priestory bývalých verejných toaliet z medzivojnového obdobia.

Ilustračný obrázok k článku Oprava Pamätníka SNP odhalila priestory bývalých verejných toaliet z medzivojnového obdobia
6
Galéria
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

V týchto dňoch bola ukončená I. etapa opravy národnej kultúrnej pamiatky Pamätníka SNP na Námestí SNP. Komplexná obnova pamätníka pozostáva z dvoch etáp a zabezpečuje ju mestská organizácia MARIANUM. Bratislava24.sk o tom informoval Peter Bubla, hovorca magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

Poškodená dlažba

Na Pamätníku SNP bola už roky vo veľkom rozsahu poškodená dlažba a rovnako tak obklady a stavebné prvky pamätníka. V rámci prvej etapy opráv pamätníka, ktorá sa začala od 11. septembra 2019, došlo k výmene dlažby na všetkých troch výškových úrovniach pamätníka, ako aj na zadnom prístupovom schodisku. Súčasťou tejto etapy bola aj oprava piatich lavičiek a osadenie ochranných stĺpikov, ktoré majú zabrániť vjazdu vozidiel na dlažbu pamätníka, aby opakovane nedošlo k jej poškodzovaniu.

Na lavičkách boli vymenené drevené sedacie časti, ktoré sú ošetrené viacerými nátermi. Na požiadavku hlavného mesta boli odstránené dotykové kamenné obrubníky, čím nová dlažba pamätníka omnoho viac vynikne vo svojej novej štruktúre. Dôležitou súčasťou opravy bola stabilizácia bočného múru pamätníka, ktorého poškodenie sa ukázalo až počas opravy.

Verejné toalety

Prekvapením boli v pôvodných projektoch nezakreslené priestory bývalých verejných toaliet z medzivojnového obdobia, ktoré sa objavili pri rekonštrukcii pod pamätníkom. Tento statický, ale aj bezpečnostný problém dokázala organizácia MARIANUM projekčne aj realizačne zvládnuť v expresnom termíne. Napriek nepredvídaným okolnostiam, ktoré sa vyskytli počas opravy a nepriazni počasia v poslednom týždni, ktoré blokovalo finálne práce asfaltovania chodníkov pri Pamätníku SNP, sa podarilo dodržať termín odovzdania stavby pred výročím Nežnej revolúcie koncom minulého týždňa.

Práce na oprave Pamätníka SNP realizovala spoločnosť BelMaS, s. r. o. a odborným garantom reštaurátorských prác počas opravy boli Mgr. art. Ladislav Chamuti a Mgr. art. Elo Chamuti.

Cena prvej etapy opravy Pamätníka SNP bola vo verejnom obstarávaní vysúťažená v sume 187-tisíc eur s DPH a nepredvídané práce nevyhnutné pre ukončenie opravy (stabilizácia bočného múru pamätníka a sanácia podzemných priestorov pod pamätníkom) boli vyčíslené v sume 47 789,90 eur s DPH.

V nasledujúcich rokoch, v rámci druhej etapy rekonštrukcie, by mala byť realizovaná reštaurátorská obnova všetkých troch sôch pomníka, ako aj obnova zvislých obkladov.

Pamätník SNP sa dočkal obnovy
6
Galéria
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM