Webnoviny - Svet

Renáta Zmajkovičová zo Smeru sa chystá chrániť opozíciu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) – Podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) chce do legislatívy zakotviť, aby nebolo možné zadržať poslanca na ceste na schôdzu Národnej rady SR. Ako povedala pre agentúru SITA, ide najmä o ochranu opozičných poslancov.

„Vláda má vždy určité nástroje moci a ak bude mať vláda krehkú väčšinu, čo nie je prípad súčasnej vlády, môže využiť akékoľvek nástroje, aby zadržala poslanca na ceste do parlamentu,“ povedala s tým, že podobné ustanovenia sú napríklad v Taliansku. Zároveň upozornila, že má ísť o cestu poslanca na schôdzu NR SR, nie na zasadanie, pretože parlament zasadá nepretržite.

Premiér Robert Fico po voľbách oznámil, že Smer-SD podporí zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov NR SR. O ich väzobnom stíhaní by však naďalej rozhodoval parlament. Opozičná SaS tento týždeň predložila do zákonodarného zboru návrh, podľa ktorého chce poslancom Národnej rady SR a sudcom Ústavného súdu (ÚS) SR siahnuť na trestnoprávnu imunitu. „Trestnoprávna imunita už dnes nie je potrebná, preto aj Smer prichádza s týmto návrhom,“ povedala Zmajkovičová. Podľa nej v tomto volebnom období budú mnohé zákony, ktoré predloží Smer, alebo opozičné strany a nebude ich problém podporiť Ako príklad uviedla návrh o predmanželských zmluvách, ktorý v minulom volebnom období predložila ona aj poslanec SaS Juraj Droba. „Nevidím problém, aby sme to podali ako spoločný návrh. Zbytočne budeme predkladať dva návrhy,“ dodala.

Agentúra SITA vydá aj zvukovú správu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM