Ilustračný obrázok k článku REPORTÁŽ: Slováci vo veľkom vyrazili do Chorvátska, ako to vyzerá na cestách? FOTO
14
Galéria
Zdroj: Martina Zelenayova

REPORTÁŽ: Slováci vo veľkom vyrazili do Chorvátska, ako to vyzerá na cestách? FOTO

More v Chorvátsku Slovákov láka. Je to momentálne top destinácia, dostupná zo Slovenska za niekoľko hodín autom a test na COVID-19 nepotrebujete.

Eva Mikulová Magazín Cestovanie
Eva Mikulová Magazín Cestovanie

REPORTÁŽ: Slováci vo veľkom vyrazili do Chorvátska, ako to vyzerá na cestách? FOTO

More v Chorvátsku Slovákov láka. Je to momentálne top destinácia, dostupná zo Slovenska za niekoľko hodín autom a test na COVID-19 nepotrebujete.

Ilustračný obrázok k článku REPORTÁŽ: Slováci vo veľkom vyrazili do Chorvátska, ako to vyzerá na cestách? FOTO
14
Galéria
Zdroj: Martina Zelenayova

Leto je tu a najväčším zahraničným lákadlom je more. A naše slovenské more sa nachádza v Chorvátsku, toto tvrdia všetci tí, ktorí si túto jadransku krajinu zamilovali a nedajú na ňu dopustiť.

Výhodou Chorvátska je i relatívne dobrá dostupnosť a tak sa k moru dostanete autom za niekoľko hodín.

A tiež je potešujúce, že všetky tranzitné krajiny aj Chorvátsko patria do zelenej zóny (bezpečné krajiny), a preto môžete vyraziť bez testov na COVID-19 a nehrozí vám ani štátna karanténa.

Tiež nie je potrebné potvrdenie o rezervácii ubytovania a neplatí ani zákaz vystupovania z auta v tranzitných krajinách.

Kým však sadnete do auta a vyrazíte na Jadran, tak si cestu dobre naplánujte. My sme cestu z Bratislavy do Istrie zmapovali za vás

Nezabudnite na diaľničné známky

Do Chorvátska sa vybrala i naša kolegyňa a tak vám prinášame informácie z „prvej ruky.“

„Vyrazili sme z Bratislavy v piatok o 14,45 hodine a i keď práve piatkové popoludnie sa veľmi neodporúča kvôli kolónam, my sme mali šťastie. Cesta a premávka bola plynulá a bezproblémová. Znížená rýchlosť na 80 km/h bola len na zúžených diaľničných úsekoch,“ hovorí Martina, ktorá si vybrala a naplánovala trasu cez Rakúsko a do Slovinska vošli cez hraničný prechod Šentilj.

Nezabudnite, že pre užívanie rakúskych diaľnic musíte mať zakúpenú platnú diaľničnú známku. Bežná známka na auto v Rakúsku stojí 9,40 €, a platí desať dní. Pri týždennej dovolenke vám tak vystačí aj na spiatočnú cestu.

„Hranice z Rakúska do Slovinska sme prešli plynulo. Jediné, čo nás zarazilo bolo, že na slovinskej strane nepredávali diaľničné známky priamo na prechode, ako predtým. Bola tam len hliadka hraničnej kontroly, ktorá nás poslala ďalej – doklady nekontrolovali. Diaľničná známka je však v Slovinsku povinná a tak sme si ju kúpili na najbližšej pumpe,“ vysvetľuje Martina.

Diaľničná známka v Slovinsku stojí 15 eur a platí týždeň.

Colníci na hraniciach medzi Slovinskom a Chorvátskom turistov z Európskej únie nezdržujú a väčšinou len letmo skontrolujú cestovné doklady. I tak sa môžete na hraniciach zdržať dlhšie, a to buď kvôli kolónam kamiónov alebo kvôli tomu, že je pred vami vozidlo, ktoré necestuje zo Schengenského priestoru.

Vodičom odporúčame, aby sa pred prechodom zaradili do pruhu EU, EEA, CH, ktorý je vyhradený pre vozidlá zo Schengenu a kontroly tu prebiehajú v rýchlejšom tem­pe.

Cez Chorvátsko k moru

Naša kolegyňa pohodlne prešla cez Slovinsko a do Chorvátska vstúpila cez hraničný prechod Plovanija smerom na Umag. „Prešli sme ho bez zdržania a bez kontroly. Celkovo nám cesta trvala okolo 5 a pol hodiny z Bratislavy až do Umagu,“ dodáva.

I v Chorvátsku platíte za používanie diaľníc poplatok. Nie však diaľničnou známkou, ale mýto na mýtnych bránach. Ceny diaľníc sú v lete o 10 percent vyššie ako po zvyšok roka. Je to turistický príplatok.

Do Chorvátska sa môžete dostať i cez Maďarsko, čo je výhodnejšie najmä pre dovolenkárov z východného Slovenska. Nezabudnite si kúpiť diaľničnú známku v Maďarsku. Stojí 10 eur na desať dní.

Takmer prázdne pláže

Martina si už v týchto dňoch užíva pobyt pri mori a momentálnu situáciu v Chorvátsku opísala takto: „Skončili sme nakoniec na Istrii v menšom hoteli. Ten je však vyťažený len na desatinu. Je to tu prázdne až ľudoprázdne. Snáď sa to zaplní neskôr. Majú rezervácie najmä po 5. júli, ale vraj len na polovičnú kapacitu.“

Služby fungujú a obchodíky sú však otvorené, ale sú prázdne. „I pláže sú pusté. Je tu zopár ľudí a prichádzajú najmä popoludní. Slovákov sme zatiaľ nestretli, počuť tu najmä chorvátštinu a nemčinu. V reštaurácii sme zas stretli najmä mladých Talianov.“

Ako Martina dodáva, i v Chorvátsku je povinnosť nosiť rúška v obchodoch a vo verejnej doprave.

A ešte vám prinášame pár praktických rád na záver.

Je viacero trás zo Slovenska do Chorvátska, záleží len na vašich prioritách. Nezabudnite však, že v tejto „pokoronovej“ dobe nemusia byť všetky hraničné prechody otvorené.

Otvorené prechody

Rakúsko – Slovinsko:

  • Karavanke – Karawankentunnel
  • Ljubelj – Loibltunnel
  • Šentilj – Spielfeld

Slovinsko – Maďarsko:

  • Dolga vas – Redics
  • Pince – Torniyszentmiklos

Slovinsko – Taliansko:

  • Vrtojba ‒ St. Andrea
  • Fernetiči ‒ Fernetti
  • Škofije ‒ Rabuiese
  • Krvavi potok ‒ Pesse

Slovinsko – Chorvátsko:

Medzi týmito krajinami je až 32 medzinárodných hraničných prechodov. Tridsať je otvorených non stop. Hraničný prechod v Imeno je zatvorený a prechod v Podgorje je otvorený od 6,00 do 24,00 hodiny.

Existuje i 25 menších prechodov, ale tie vám neodporúčame, lebo sú primárne určené pre domácu dopravu a nie sú otvorené 24 hodín denne.

Liter benzínu v Chorvátsku stojí: Eurosuper 95 okolo 8,5 kuny (1,12 eur), Eurosuper 100 stojí cca 9 kún (1,19 eur), nafta: Eurodiesel stojí cca 8 kún (1,06 eur).

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín