Webnoviny - Svet

Reštituenti by mohli za pozemok dostať peniaze

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico predložil kabinetu návrh novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku. Predkladaný návrh zákona reaguje na pretrvávajúce problémy pri poskytovaní náhradných pozemkov Slovenským pozemkovým fondom oprávneným osobám. Rozširuje okruh pozemkov, ktoré nie je možné vydať ako náhradné pozemky. Dôvodom je snaha predísť situáciám, keď Slovenský pozemkový fond vydá oprávnenej osobe ako náhradný pozemok taký, ktorý je následne potrebné využiť vo verejnom záujme. Ak má reštituent záujem o náhradný pozemok, ktorý nemožno vydať pre verejný záujem, dostane peniaze.

Návrh novely rovnako reaguje podľa autorov „na pretrvávajúce problémy vo vzťahu k nie vždy transparentnému prevádzaniu práv vyplývajúcich z reštitučných nárokov". Ak sa náhrada poskytne v pozemkoch, reštituent bude môcť previesť svoj nárok na tretiu osobu až vtedy, keď je dohodnutý konkrétny pozemok. Zároveň sa navrhuje, aby takáto zmluva bola vyhotovená písomnou formou a podpisy účastníkov zmluvy boli úradne osvedčené. Podmienky prenajímania, predaja, zámeny a nadobúdania nehnuteľností pozemkovým fondom budú upravené nariadením vlády. Zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. júna 2010.

Slovenský pozemkový fond je spájaný počas vládnutia kabinetu premiéra Fica s dvoma kauzami prevodov majetkov. Prvá je z roku 2007, keď fond prevádzal pozemky vo Veľkom Slavkove, druhá je z minulého roka, keď fond previedol na reštituentov lukratívne pozemky vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej. Pre kauzu s pozemkami vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej prišlo okrem riaditeľa a námestníka fondu o funkcie aj jedenásť členov rady. V prípade staršej kauzy musel svoj post opustiť aj bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z ĽS-HZDS.

Vláda bude rozhodovať, kde nemôžu reštituenti dostať náhradné pozemky

Vláda bude mať právo rozhodnúť vo verejnom záujme, že niektoré katastrálne územia nebudú môcť byť použité na prideľovanie náhradných pozemkov ľuďom, ktorí majú napríklad reštitučné nároky voči Slovenskému pozemkovému fondu. Kabinet v stredu schválil premiérov návrh novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku. „To je obrovský posun dopredu,“ konštatoval premiér Robert Fico. Reštituenti budú mať naďalej právo výberu náhradného pozemku. „Ale nebude môcť vyberať donekonečna,“ uviedol Fico a dodal, že si budú môcť vyberať len z toho, čo im ponúkne Slovenský pozemkový fond. Premiér pokračoval, že ak reštituent s pridelením takéhoto pozemku súhlasiť nebude, dostane peniaze, čo bude musieť akceptovať.

Fico verí, že je to ďalšie zdokonalenie legislatívnej úpravy prideľovania náhradných pozemkov – „reštitúcií, ktoré nás strašia od roku 1990“. Zákon získal plnú podporu vlády. Presunom niektorých pravidiel z vyhlášok rovno do zákona sa zas má zvýšiť transparentnosť tohto procesu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM