Webnoviny - Svet

Retrospektívna výstava ARCHITECTURE.SK.05/10 – II. úroda

WEBNOVINY.SK

Foto: archív OZ Design SlovakiaBRATISLAVA 3. mája (WBN/PR) –

ARCHITECTURE.SK­.05/10 – II. úroda Bratislava, SNM – výstavný pavilón Podhradie, Žižkova 16 vernisáž: 4. 5. 2011 (streda) od 18.30 trvanie výstavy: 5. – 23. 5. 2011, sprievodné podujatie počas Noci múzeí: 14. 5. od 17.00

V Slovenskom národnom múzeu v pavilóne Podhradie v Bratislave sa od 5. mája koná rozsiahla retrospektívna výstava o tvorbe architektúry v SR, pripravená Centrom súčasnej architektúry a dizajnu ARCHA. Pod názvom ARCHITECTURE.SK­.05/10 – II. úroda sú na výstave predstavené diela a projekty, ktoré boli zhromaždené v 2. časti rozsiahleho dokumentačného projektu, realizovaného združením Design Slovakia od roku 2008. Výstava prác, zdokumentovaných v prvej časti projektu (I. úroda) sa konala v máji 2010 počas festivalu architektúry ARCHDAYS 2010 v Bratislave.

Na výstave ARCHITECTURE.SK­.05/10 – II. úroda je prostredníctvom plagátov 70 × 100 mm a modelov predstavených takmer sto prác od vyše 150 profesionálnych architektov a študentov z obdobia rokov 2005 – 2010. Ide o realizované architektonické diela, ale aj študentské školské práce, súťažné návrhy či nerealizované vízie najrôznejších typov od rodinných domov, cez bytové domy, občianske stavby až po exteriérové úpravy a prvky. Medzi vystavujúcimi autormi sú zastúpené architektonické ateliéry z celého Slovenska, medzi študentskými prácami dominujú projekty študentov Fakulty architektúry STU v Bratislave. Široké je aj generačné zastúpenie vystavujúcich autorov – počnúc nestormi ako Ivan Matušík a Eva Ondrušková, cez zrelých päťdesiatnikov – Ľubomír Závodný, Katarína Viskupičová, Pavel Kosnáč, SAN-HUMA, AMŠ a štyridsiatnikov – GFI, BARAK architekti, po mladšie a najmladšie ročníky architektov ako Hlinka architekti, Andrea Klimková,, Ateliér G17 (Zuzana Bumbálová, Martin Hanták), Uniformarchitects (Martin Lepej, Michal Riabič), a ďalší. Mnohé z prezentovaných prác získali ocenenia v architektonických súťažiach realizovanej tvorby (CE.ZA.AR), alebo v kreatívnych súťažiach pre študentov. Výstavu dopĺňa videoprezentácia s dielami, vybranými z 1. časti projektu z mája 2010, ktorá predstavuje ďalších takmer 70 prác. Výstava je súčasne i prezentáciou kvalitnej fotografickej tvorby v oblasti dokumentácie architektúry na Slovensku – na výstave sú mnohé realizované diela zachytené fotoobjektívmi popredných slovenských fotografov ako Boleslav Boška, Pavol Meluš, Soňa Sadloňová, Paťo Safko, Ľubo Stacho, Daniel Veselský, a ďalší.

Dokumentačno-výstavný projekt ARCHITECTURE.SK­.05/10 je doposiaľ najrozsiahlejším projektom o tvorbe súčasnej architektúry v dejinách SR, ktorého cieľom je nielen dokumentácia na zbierkotvorné účely a prezentácia na verejnosti, ale aj tvorivá konfrontácia a budovanie vzťahov spolupráce medzi všetkými subjektmi, ktoré sa na tvorbe architektúry podieľajú.

Iniciátorka a kurátorka projektu Ľubica Fábri: „Na Slovensku celé roky chýba pravidelná prezentácia a dokumentácia súčasnej architektonickej tvorby v najširšom spektre. Mnohé diela síce zarezonujú na verejnosti ako víťazi rôznych súťaží, alebo v odborných tituloch, mnohé s dobrého, čo sa urodí v menších či mladších ateliéroch však veľa ráz nepoznáme ani my architekti medzi sebou. Je dôležité, aby verejnosť mala možnosť oboznámiť sa aj s tvorbou, ktorá nie je na výslní, ale taktiež formuje priestor, v ktorom žijeme – a to v pozitívnom i v negatívnom smere. Všetci, ktorí sa na tvorbe architektúry podieľame, sa musíme naučiť odlišovať dobré od zlého ak chceme žiť v čoraz lepšom a krajšom prostredí. Projekt, ktorý som iniciovala má za cieľ predstaviť nielen prácu dobrých architektov a pedagógov architektúry, ale aj vyzdvihnúť podiel osvietených investorov a fundovaných realizátorov, dodávateľov na vzniku hodnotného hmotného prostredia. Verím, že môj projekt prispeje k otvorenej komunikácii architektúry na Slovensku a prispeje k zlepšeniu úrovne architektonickej tvorby po všetkých stránkach.“

Z prác, vystavených na výstave ARCHITECTURE.SK­.05/10 – II. úroda vyberie odborná porota v zložení Ľubica Fábri, Ivan Gürtler, Martin Mašek a Imrich Pleidel užší počet diel a projektov na súbornú reprezentatívnu výstavu a do publikácie. Diela a projekty, zhromaždené v záverečnej časti projektu tretej časti (III. úrode), budú verejnosti predstavené na výstave v Bratislave v októbri 2011 počas festival architektúry ARCHDAYS 2011. Všetky práce, zdokumentované v projekte ARCHITECTURE.SK­.05/10, zostávajú na webovskej stránke Centra ARCHA a tvoria živý obraz o mnohorakých podobách súčasnej architektúry v SR.

Organizátori výstavy ARCHITECTURE.SK­.05/10 – II. úroda pripravili aj sprievodné podujatie k výstave na tohtoročnú Noc múzeí – 14. mája 2011 od 17.00 – 19.00, kedy sa priamo v priestore výstavy uskutočnia prednášky na tému Pasívne domy. Prednášať budú Bjorn Kierulf (CREATERRA) a Pavol Pokorný (Pokorny architekti). Komentovanú prehliadku výstavou povedie kurátorka výstavy a riaditeľka Centra architektúry ARCHA Ľubica Fábri. Vstup na podujatie je s lístkom na Noc múzeí zdarma.

Dokumentačný projekt ARCHITECTURE.SK­.05/10 je od svojho začiatku v roku 2008 do súčasnosti financovaný výhradne zo súkromných zdrojov. Na jeho realizáciu prispievajú symbolickými registračnými poplatkami vystavujúci autori, partner­skými príspevkami súkromné spoločnosti a občianske združenie Design Slovakia/Centrum ARCHA z vlastných zdrojov.

Organizátor výstavy: ARCHA – Centrum súčasnej architektúry a dizajnu v Bratislave Spoluorganizátor výstavy: Slovenské národné múzeum Kurátor výstavy: Ľubica Fábri, spolupráca: Eva Lajtmanová Grafický dizajn: ZERO+ Tlač výstavných plagátov: UNIFY P&P

Realizáciu výstavy podporili spoločnosti: Berndorf Bäderbau, mmcité, TECHO Partneri Centra ARCHA v roku 2011: KORATEX, HITECO, Karpatská Perla Partneri SNM: Poštová banka (generálny partner), SACR (partner) Stáli mediálni partneri Centra ARCHA: SITA, ARCHINET.SK Mediálni partneri SNM: Slovenský rozhlas, SITA

www.archacentre.org, www.snm.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM