Webnoviny - Svet

Rezešova dcéra môže požiadať o stíhanie na Slovensku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Košičanka Eva Varholíková-Rezešová, ktorá v utorok zrejme zavinila tragickú nehodu na diaľnici v Maďarsku, môže požiadať maďarskú stranu o odovzdanie jej stíhania na Slovensko.

Podľa právnej expertky Lucie Mokrej z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave to Slovenke umožňuje maďarský zákon o medzinárodnej právnej pomoci v trestných veciach.

„Osobitne vhodné je odovzdanie stíhania vtedy, ak sa obvinený nachádza v Maďarsku a je občanom štátu, do ktorého sa má stíhanie odovzdať, avšak musí sa brať ohľad na právne záujmy poškodených,“ vysvetľuje Mokrá.

Právna expertka si však myslí, že pravdepodobne k odovzdaniu stíhania na Slovensko nedôjde, „pretože záujmy poškodených, ktorí sú príbuzní maďarských občanov žijúcich v Maďarsku, budú tým dôvodom, pre ktoré najvyššie maďarské orgány takúto žiadosť na Slovensko nezašlú“.

Ak by predsa len zaslali žiadosť o prevzatie trestného stíhania na Slovensko, potom je podľa Mokrej slovenská strana povinná prevziať trestné stíhanie proti svojmu občanovi.

Ak maďarský súd pošle Košičanku za mreže, svoj trest si možno odsedí na Slovensku.

„Na odovzdanie v Maďarsku odsúdenej slovenskej občianky na výkon trestu odňatia slobody do SR sa v blízkej budúcnosti aplikuje návrh nového maďarského zákona o vykonávaní spolupráce s členskými štátmi Európskej únie,“ tvrdí právnička.

Video: Grafická rekonštrukcia nehody

Zákon, ktorý bol v júli predložený do maďarského parlamentu zavádza novú európsku úpravu odovzdávania osôb odsúdených na výkon trestu spojeného s odňatím slobody. Norma podľa Mokrej hovorí, že konečný odsudzujúci rozsudok maďarského súdu spolu s osvedčením pre účely uznania a vykonania trestu odňatia slobody v SR bude možné zaslať bez súhlasu odsúdenej na Slovensko.

„Po zavedení maďarskej úpravy, o pár mesiacov, bude len na maďarskej strane, aby iniciovala výkon uloženého trestu na Slovensku, pričom slovenská strana bude musieť vyhovieť,“ uzavrela Mokrá.

Tragická nehoda, ktorej účastníčkou bola Slovenka Eva Varholíková-Rezešová, sa stala v utorok skoro ráno na diaľnici M3 smerom na Budapešť. Košičanka na BMW zrejme zaspala za volantom a narazila zozadu do Fiatu Punto. Auto vrazilo do zvodidiel a okamžite vzbĺklo. Vo vraku zhoreli traja ľudia, štvrtej žene sa podarilo z auta vyjsť, s vážnymi popáleninami skončila v nemocnici, kde však neskôr zraneniam podľahla.

Vo fiatke sa viezli dve sestry a ich manželia. BMW skončilo prevrátené na strechu. Podľa maďarskej polície Eva Varholíková-Rezešová nabúrala pod vplyvom alkoholu. Súd v Budapešti Evu Varholíkovú-Rezešovú poslal na 30 dní do väzby. Dôvodom je obava, že by sa mohla vyhýbať trestnému stíhaniu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM