Webnoviny - Svet

Rezort financií stopol oddlžovanie štátnych nemocníc

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Trenčiansky kraj chce od štátu peniaze na oddlženie nemocníc

Zažalujeme štát kvôli nemocniciam, tvrdí Žilinský kraj

Peniaze na oddlženie nemocníc už smerujú k veriteľom

Štát stratí na oddlžení nemocníc 350 miliónov eur BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií SR zastavilo oddlžovanie štátnych nemocníc, ktoré sa mali meniť na akciové spoločnosti.

Informuje o tom denník SME. Dôvodom je zastavenie transformácie do marcových predčasných volieb. "Keďže bola zastavená, nemá logiku a zmysel pokračovať v oddlžovaní,“ povedal pre denník hovorca rezortu financií Martin Jaroš.

Poslanci schválili na „finančnú stabilizáciu transformovaných nemocníc“ 350 mil. eur. Peniaze tak podľa SME priamo viazali na zmenu právnej formy zdravotníckych zariadení. Komisia, ktorá má oddlžovanie na starosti, rozdelila zatiaľ okolo 310 mil. eur, zvyšných 40 mil. eur už ministerstvo financií zaplatiť nechce. Či bude rezort vymáhať naspäť už vyplatené peniaze, nie je jasné.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH nevidí podľa denníka zastavenie oddlžovania ako definitívne. "Žiadny minister nie je nad Národnou radou SR a Národná rada SR schválila na oddlžovanie 350 mil. eur,“ povedal pre SME, pričom dodal, že keď rezort financií zastavil plynutie peňazí dnes, zajtra to môže byť inak.

Poslanci odklepli na oddlženie štátnych nemocníc 350 mil. eur začiatkom septembra. Peniaze mali ísť zo štátnych finančných aktív. Oddlženie malo byť nevyhnutné pre úspešnú transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Tá je však aktuálne po rozhodnutí prezidenta Ivana Gašparovič, ako aj premiérky Ivety Radičovej až do predčasných volieb pozastavená.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM