Webnoviny - Svet

Riaditeľ SND odvolal šéfa Činohry, vymenoval E. Horvátha

WEBNOVINY.SK

Budova SND.Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Ondrej Šoth dnes odvolal z funkcie riaditeľa Činohry SND Vladimíra Strniska a menoval do tejto funkcie Emila Horvátha. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Súčasne na uvoľnené miesto riaditeľa Baletu SND, ktoré zastával Vlastimil Harapes, menoval Andreja Suchanova. O svojich krokoch chce Šoth bližšie informovať na tlačovej konferencii, ktorú avizoval na stredu popoludnie.

Šoth dnes vo vyjadrení pre denník SME naznačil, že si zmenu na vedúcom poste Činohry SND vyžiadali herci. Denník SME tiež informoval, že Strnisko svoju výpoveď odmietol podpísať, pretože na odvolanie nevidí žiadne vecné dôvody. Podľa neho ide len o nespokojnosť dvoch-troch hercov, a nie celého súboru.

Krajcera znepokojujú informácie o SND, nariadil tam kontrolu

Ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) znepokojujú negatívne informácie o Slovenskom národnom divadle, ktoré k nemu prenikajú priamo z prostredia divadla či prostredníctvom médií. „Minister sa preto rozhodol poslať do SND kontrolu,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa rezortu kultúry Eva Chudinová. Posvieti si na obdobie od 1. mája 2010 do 30. apríla 2011, čiže na prvý rok pod vedením nového generálneho riaditeľa Ondreja Šotha.

Kontrola preverí dodržiavanie hospodárnosti, efektívnosti, účelnosti a účinnosti pri hospodárení s verejnými prostriedkami, ako aj vykonávanie predbežných finančných kontrol. Okrem toho sa posnaží zistiť, či v SND dodržiavajú postupy pri vykonávaní priebežných finančných kontrol, tiež zákon o verejnom obstarávaní a či plnia opatrenia, prijaté na nápravu nedostatkov zistených finančnými kontrolami a či odstránili príčiny ich vzniku. Krajcer si chce počkať na výsledky kontroly a potom rozhodne o ďalších krokoch v národnom divadle.

„Minister nechce zasahovať do kompetencií generálneho riaditeľa SND, ale v súlade so zriaďovacou listinou, podľa ktorej je generálny riaditeľ povinný s ministrom prerokovať menovanie a odvolávanie riaditeľov umeleckých organizačných zložiek, požiadal súčasného generálneho riaditeľa Ondreja Šotha, aby mu zdôvodnil odvolanie riaditeľa činohry Vladimíra Strniska,“ uviedla Chudinová.

Dosiaľ sa tak nestalo, a ak to generálny riaditeľ neurobí, minister to bude považovať za nedodržanie dohody. Chudinová zdôraznila, že o kvalitách Emila Horvátha, ktorého dnes Šoth vymenoval, nemá pochybnosti, ale do ukončenia kontroly nebude celkovú situáciu v SND komentovať.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM