Webnoviny - Svet

Riaditeľ štátnej záchranky odvoláva námestníka Dundu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITABRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Interný audit v Záchrannej a dopravnej zdravotníckej službe Bratislava (ZDZS) odhalil podľa jej riaditeľa Vratka Šoku okrem už zverejnených jedenástich nevýhodných zmlúv aj ďalšie závažné nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami. Na základe týchto zistení riaditeľ spoločnosti podľa zverejnených informácii ukončuje spoluprácu so súčasným prevádzkovo technickým námestníkom Mikulášom Dundom. „Vzhľadom na to, že interný audit odhaľuje viaceré podozrivé rozhodnutia bývalého vedenia ZDZS, budem v najbližších dňoch iniciova,ť aby hospodárenie ZDZS preveril Najvyšší kontrolný úrad SR,“ doplnil v informácii pre médiá Šoka.

Ministerstvo zdravotníctva SR už v závere minulého týždňa informovalo, že na námestníka riaditeľa štátnej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava pripravuje trestné oznámenie. Podľa rezortu bol totiž do 18. januára tohto roku zodpovedný za stav liekov a zdravotníckeho materiálu v štátnej záchranke. V decembri minulého roka pritom podľa ministerstva objednal iba 9 % z obvyklého objednávaného množstva, čím údajne mohol závažne ohroziť poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Následne o nedostatku liekov a materiálu v sanitkách informoval médiá. Ministerstvo má dôvodné podozrenie zo spáchania úmyselného trestného činu šírenia poplašnej správy, a preto v tejto veci nechá konať orgány činné v trestnom konaní.

Samotný Dunda pre agentúru SITA potvrdil, že v decembri objednal menej liekov a materiálu, podľa neho to však bolo spôsobené tým, že záchranka mala dostatočné zásoby. Odmietol vyjadrenia, že by tým ohrozil poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. „Nikdy by som si nič také nedovolil,“ povedal Dunda. Zároveň upozornil, že až do polovice decembra nevedel, že neuspeje vo výberovom konaní na riaditeľa, pričom krátko po nástupe súčasného šéfa Vratka Šoku ho upozornil na nedostatok liekov. Zároveň naznačil, že v prípade obdobných vyjadrení na jeho osobu nepôjde iba trestné oznámenie zo strany ministerstva naňho, ale aj on podá trestné oznámenie na rezort zdravotníctva.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM