Krimi

Riaditeľka školskej jedálne sa "pohrala" s účtovníctvom. Kontrola jej klepla po prstoch

Žena už na svojej pozícii nepracuje.

Ilustračný obrázok k článku Riaditeľka školskej jedálne sa "pohrala" s účtovníctvom. Kontrola jej klepla po prstoch
Zdroj: pixabay.com

Riaditeľka školskej jedálne pri jednej z materských škôl (MŠ) v Prievidzi vykonávala vlani neoprávnené prevody prostriedkov cez internetbanking.

Zistila to hlavná kontrolórka mesta Henrieta Pietriková Gebrlínová, ktorá sa preto obrátila na orgány činné v trestnom konaní. Žena už na svojej pozícii nepracuje.

Prišla o miesto

Kontrolu v školskej jedálni vykonala kontrolórka na základe podnetu Odboru školstva a starostlivosti o občana mesta. Zameraná bola na overenie správnosti vedenia účtovníctva a postupy účtovania.

„Počas celého kontrolovaného obdobia bolo vykonaných množstvo fiktívnych účtovných zápisov, fiktívnymi zápismi boli upravované stavy prostriedkov v peňažných denníkoch tak, aby boli vyrovnávané rozdiely skutočne realizovaných príjmov a výdavkov na bankovom účte, a tým bol finančný okruh v rámci mesačnej závierky vyrovnaný,“ vyplýva zo správy o vykonaných kontrolách za minulý rok, ktorú na svojom rokovaní v pondelok (2. 3.) schválili prievidzskí mestskí poslanci.

„Konaním vznikla škoda približne 8-tisíc eur, ale táto už bola mestu nahradená. S danou zamestnankyňou školskej jedálne bol rozviazaný pracovný pomer a mesto prijalo množstvo opatrení, aby sa tieto veci už neopakovali,“ doplnila Pietriková Gebrlínová.

Zle vyúčtovaný preplatok

Hlavná kontrolórka uskutočnila za minulý rok 53 kontrol, dve kontroly prešli do roku 2020. „V 46 prípadoch sme zistili porušenia rôznych právnych predpisov. Najväčší rozsah kontrolných akcií bol opätovne uskutočnený v oblasti dotácií, ďalej bola kontrola v spoločnosti SAD Prievidza či v našej príspevkovej organizácii Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza,“ zrhnula Pietriková Gebrlínová.

V rámci kontroly v SAD Prievidza kontrolórka zistila, že spoločnosť nesprávne vyúčtovala preplatok za mestskú hromadnú dopravu mestu, ktorý mal byť o 20-tisíc eur vyšší, ako ho uviedla v prvotnom vyúčtovaní. „V oblasti dotácií prešlo na mesto množstvo nových zákonných povinností, ktoré majú v rámci svojej pôsobnosti kontrolovať súlad so zákonom o finančnej kontrole. Tieto kontroly sa neuskutočňovali tak, ako mali. Mesto prijalo opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov. Dúfam, že v budúcnosti sa to už opakovať nebude,“ dodala hlavná kontrolórka.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM