Webnoviny - Svet

Riešenie Lisabonskej zmluvy by malo podľa Figeľa pokrývať oba štáty

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Šéf KDH Ján Figeľ si myslí, že politické a zmluvnoprávne riešenie ratifikácie Lisabonskej zmluvy, voči ktorej nedávno český prezident Václav Klaus vzniesol výnimku v záujme nespochybniteľnosti tzv. Benešových dekrétov, by malo pokrývať oba nástupnícke štáty bývalého Československa. Povedal to dnes na slávnostnom zasadnutí Rady KDH v Bratislave, kde predstavil línie programu strany.

„Vzhľadom na výhrady oficiálne vznesené Českou republikou pri ratifikácii Lisabonskej zmluvy vo vzťahu k tzv. Benešovým dekrétom je potrebné, aby politické a zmluvnoprávne riešenie v tejto záležitosti rovnakou mierou a adekvátnym spôsobom pokrývalo obidva nástupnícke štáty Československa,“ vyhlásil šéf KDH. Pripomenul, že je to v plnom a legitímnom záujme SR. Premiéra Roberta Fica i vládu, voči ktorej chce byť strana v budúcnosti zásadnou alternatívou, vyzval, aby zámer presadili do rozhodnutia Európskej rady, ktorá bude o výnimke rokovať už na budúci týždeň v Bruseli. „Premiér sa pri tomto úsilí môže opierať o podporu KDH i moju osobnú, ako predsedu hnutia,“ dodal Figeľ.

Bratislava v súčasnosti trvá na tom, že nemôže ignorovať situáciu, v ktorej sa ocitla po tom, ako Klaus žiada zo zmluvy výnimku v záujme dekrétov. Tie sú súčasťou nášho systému, slovenská diplomacia preto trvá na tom, aby výnimka zahŕňala aj SR. Klausova kancelária v piatok oznámila, že je pre ňu prijateľný návrh švédskeho predsedníctva EÚ. Kompromis by mal podľa ministra pre európske záležitosti Štefana Füleho spočívať v malej úprave textu o výnimkách pre Poľsko a Veľkú Britániu, ktorý by sa doplnil o Českú republiku a o čiarku. Slovensko to nekomentovalo. Klaus touto výnimkou podmienil ratifikáciu Lisabonskej zmluvy, ktorú Česko neratifikovalo ako posledná krajina EÚ.

O výnimke budú rokovať šéfovia vlád všetkých členských krajín únie 29. a 30. októbra v Bruseli. Dva dni pred začiatkom bruselského rokovania bude o zmluve rozhodovať aj český Ústavný súd, kam na ňu podali sťažnosť niektorí senátori z Občianskej demokratickej strany (ODS). Prezident nemôže Lisabon ratifikovať skôr, ako rozhodne Ústavný súd ČR.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM