Webnoviny - Svet

Rimavská Sobota už 20 rokov predáva sochu Lenina

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto. Foto: SITA/AP RIMAVSKÁ SOBOTA 24. februára (WEBNOVINY) – Rimavskosobotská samospráva ponúka už takmer dve desaťročia na predaj bustu Vladimira Iľjiča Lenina. Zatiaľ neúspešne.

Hodnota nedokončenej sochy Tibora Bártfaya je odhadnutá na približne päťtisíc eur, cena malej plastiky na približne 1,3 tisíca eur. Viac ako štyri metre vysoká socha Vladimíra Iljiča Lenina mala stáť na námestí pri kultúrnom dome.

Ako agentúru SITA informovala Katarína Eliášová z majetkového oddelenia mestského úradu, podľa spisu si dielo ešte v roku 1988 objednal Mestský národný výbor od Slovenského fondu výtvarných umení. Zákazku zadali sochárovi Tiborovi Bártfayovi a architektovi Ladislavovi Beisetzerovi. Ako prezradila, niekoľko ľudí sa už o sochu zaujímalo. Predať sa ju však zatiaľ nepodarilo. V súčasnosti sa socha nachádza v archíve úradu, ktorý v minulosti slúžil ako „žalár“.

Po nežnej revolúcii, v roku 1991, chcelo mesto ako právny nástupca Mestského národného výboru zákazku zrušiť. Na soche sa však už začalo pracovať a tak Slovenský fond výtvarných umení so zrušením nesúhlasil a požadoval zaplatenie približne polovice sumy, čo vtedy predstavovalo 850-tisíc slovenských korún. Ako autorskú odmenu za nedokončenú sochu Tibor Bártfay požadoval 290-tisíc korún. Slovenský fond výtvarných umení dal v roku 1993 celú vec na súd. O takmer desať rokov neskôr Krajský súd potvrdil rozsudok Okresného súdu a zaviazal mesto zaplatiť sumu vo výške 290-tisíc ako aj súdne trovy. Samospráva tak prišla o 312-tisíc korún, ktoré mesto zaplatilo v troch splátkach.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM