Rôzne

Riziká prírodných ľadových plôch: Čo robiť, ak sa niekto prepadne do mrazivej vody?

Milovníci zimných radovánok by sa mali mať na pozore. Prírodné ľadové plochy skrývajú nejedno nebezpečenstvo.

Ilustračný obrázok k článku Riziká prírodných ľadových plôch: Čo robiť, ak sa niekto prepadne do mrazivej vody?
Zdroj: TASR

Vstupovať na voľnú ľadovú plochu je vždy nebezpečné, zvlášť v období odmäku, varujú záchranári. „Hrozí, že sa preborí a človeka môže napríklad vodný prúd vtiahnuť pod ľad. Ak sa nedostane včas von, následkom podchladenia sa mu môže veľmi rýchlo zastaviť krvný obeh a utopí sa,“ hovorí Miroslav Nagy, hlavný tréner záchranárov Falck Academy.

Pri záchrane radí ostatným neriskovať a myslieť na vlastnú bezpečnosť, aby záchranca neskončil rovnako pod ľadom. Odporúča preto okamžite volať na číslo 112 alebo 150. Po vytiahnutí na breh treba človeka rýchlo zbaviť mokrých šiat a prezliecť do suchých. Rovnako mu treba podávať teplé tekutiny a zohrievať ho.

Pokiaľ postihnutý nedýcha, treba myslieť na spriechodnenie dýchacích ciest – hlava sa mierne zakloní alebo sa predsunie sánka. Následne treba začať s oživovaním. „Rozopnite vetrovku, nájdite stred hrudníka a začnite so stláčaním, do hĺbky viac ako 5 cm, nie viac ako 6 cm (cca 1/3 hrudníka). Po 30 stlačeniach dvakrát vdýchnite vzduch do jeho úst,“ priblížil Nagy.

Oživovať treba dovtedy, kým nepríde pomoc alebo človek nezačne dýchať. „Ak zraneného nepoznáte, nemusíte dýchať z úst do úst, stačí stláčať hrudník. Pri deťoch je postup rovnaký, akurát začíname s piatimi úvodnými vdychmi,“ doplnil Nagy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie