Webnoviny - Svet

Robert Fico bude na sneme Smerákov dávať zlaté odznaky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Spoločenská stabilita a istota pre ľudí, je hlavným posolstvom strany Smer -SD, ktorej pracovný snem sa dnes koná v Košiciach. Prejav predsedu strany Róberta Fica mal dve časti – prvá zahranično-politická, bola zameraná na posilnenie postavenia Slovenska v Európskej únii a vo svete.

V druhej časti sa sústredil na ekonomiku, hospodársky a trvalo udržateľný rozvoj, vedomostnú spoločnosť, rozvoj regiónov, kvalitu života ako výsledok súdržnej spoločnosti.

Prezentované tézy budú slúžiť ako podklad pre volebný program marcových predčasných parlamentných volieb. Fico podrobne hovoril, čo bude robiť Smer – SD, ako bude vo vláde.

Strana Smer-SD v sobotu na sneme v Košiciach opäť odmení aj viacerých svojich členov zlatými odznakmi za vykonanú prácu. Ide o tradíciu, ktorá sa opakuje na sneme každý rok.

„Ľudia si veľmi vážia tento spôsob odmeňovania za prácu. Niekedy to ide až do sĺz. Trošku to nadľahčím. My sme vždy dávali zlaté odznaky, prvýkrát sme chceli dať na sneme odznaky platinové, len žiaľ, všetku platinu nám niekto ukradol,“ vyhlásil predseda Robert Fico.

Vyššie dane

Tvrdej kritike Fico podrobil doterajšie hospodárenie vlády Ivety Radičovej, najmä jej návrhy, ako riešiť súčasnú hospodársku krízu. Kritizoval, že vláda chce riešiť ekonomické problémy plošným zvyšovaním dane z pridanej hodnoty, ktoré by zvlášť tvrdo pocítili najslabšie, ale aj stredné vrstvy spoločnosti.

Povedal, že aj oni chcú upraviť dane, ale nie tak ako pravica, ale chcú zaviesť dane pre tie právnické a fyzické osoby, ktoré zarábajú najviac.

„Treba šetriť na výdavkoch štátu, vlády a nie na strednej a slabej sociálnej vrstve obyvateľov. Pre strednodobú konsolidáciu je nevyhnutné zvýšiť podiel verejných príjmov na HDP, ale tak, aby nedošlo k obmedzeniu verejných služieb pre občanov,“ uviedol Fico.

Doložil, že Smer-SD navrhne zvýšenie dane na úroveň 25 percent u fyzických osôb, ak ich hrubý príjem dosiahne 33 000 eur ročne. U právnických osôb navrhnú progresívnu daň vo výške 22% pre spoločnosti s daňovým základom 30. miliónov eur, ako aj zdanenie dividend a podielov na zisku vyplateného fyzickým osobám sadzbou 5 percent.

PPP projekty a štátne nemocnice

Ostro hovoril o situácii v zdravotníctve. Sľúbil, že pokiaľ bude Smer vo vláde, zabráni transformácii veľkých štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Rovnako sa znova pokúsi o spravodlivejšie prerozdelenie zdrojov, ktoré cez zdravotné poisťovne plynú do nemocníc a k lekárom. Nová vláda musí podľa neho ozdraviť verejné financie, ale aj podporovať hospodársky rast aj cestou veľkých verejných investícií.

Podľa Fica súčasná vláda zlyhala pri výstavbe diaľnice a konečná cena prekročí stavebné náklady. Diaľnice chce Smer budovať nielen z eurofondov, ale aj formou PPP projektov. Smer podporuje výstavbu nového atómového energobloku v Jaslovských Bohuniciach. Podporí aj výstavbu širokorozchodnej trate z Čiernej nad Tisou až do Viedne. „Ide o stavbu európskeho významu, na ktorej bude, dúfam, participovať aj Slovensko,“ povedal Fico.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM