Webnoviny - Svet

Robert Fico predstavil novú vládu, jeden minister mu chýba

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Predsedníctvo Smeru-SD v piatok v Banskej Bystrici schválilo nominácie na členov novej vlády a funkcionárov v parlamente.

Ako povedal dnes na tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico, nominantov schválených prededníctvom predloží prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi.

Vláda bude mať zatiaľ troch podpredsedov, ktorými budú minister vnútra Robert Kaliňák, minister financií Peter Kažimír a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Nový kabinet nebude mať obsadený post vicepremiéra pre ľudské práva a národnostné menšiny. Pri zmene kompetenčného zákona zruší Smer tento post a vytvorí funkciu podpredsedu vlády pre veľké investičné projekty. Toto miesto má obsadiť Ľubomír Vážny.

Ministrom obrany sa má stať Martin Glváč. Rezort spravodlivosti bude viesť Tomáš Borec. Ministerstvo dopravy povedie Ján Počiatek, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Ministrom školstva bude Dušan Čaplovič, šéfkou rezortu zdravotníctva bude Zuzana Zvolenská. Ministerstvo kultúty povedie Marek Maďarič, ministerstvo pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek a rezort životného prostredia Peter Žiga.

Post ministra hospodárstva zostal prázdny

Predsedníctvo nerozhodlo dnes o ministrovi hospodárstva aj keď kandidátom číslo jeden zostáva podľa Fica Ján Valko. O Valkovi totiž uvažuje budúci premiér aj v súvislosti aj s inou dôležitou pozíciou. Smer-SD hľadá v dialógu so zamestnávateľskými zväzmi a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou podobného človeka ako je Valko, ktorý by mohol viesť rezort hospodárstva, ak sa rozhodne Valka nominovať na inú funkciu.

Predsedníctvo tiež schválilo, že zákonodarný zbor povedie predseda parlamentu z rokov 2006 – 2010 Pavol Paška. Smer-SD si uplatnil nárok na dve podpredsednícke miesta v NR SR, ktoré obsadia Renáta Zmajkovičová a Jana Laššáková. Predsedníctvo zároveň odporučilo poslaneckému klubu, aby Laššákovú zvolil za predsedníčku klubu.

Smer-SD zostavuje vládu na základe výsledkov parlamentných volieb, v ktorých suverénne zvíťazil. V NR SR bude mať Ficova strana pohodlnú väčšinu 83 hlasov. Smer-SD zostaví vládu sám, nepotreboval k tomu koaličných partnerov.

Čarnogurský: Zostavovanie vlády Robertom Ficom nemá chyby

Zostavovanie vlády Robertom Ficom nemá podľa bývalého predsedu KDH Jána Čarnogurského chyby, lebo tam dáva aj veľa nestraníkov. „Dáva tam takých ľudí, ktorí sú považovaní všeobecne za odborníkov v danom odbore,“ povedal pre agentúru SITA Čarnogurský.

Podľa neho Fico robí dobrú politiku voči opozícii, ktorá sa pre jeho ponuku hádala. „Opäť to robí dobre, aby oslabil nepriateľa. Išlo vcelku o jednoduché veci, či podpredsedu parlamentu alebo predsedov výborov. Veď zase dohodnúť sa o tom nebolo až také ťažké na uzavretom zasadnutí opozície,“ povedal Čarnogurský. Podľa neho však ak sa opozícia rozhádala, bola to jej chyba. „Opozičné strany aj v opozícii dokazujú, aké sú rôznorodé,“ dodal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM