Webnoviny - Svet

Robert Fico si nevie predstaviť Smer bez dôchodcov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. júna (SITA) – Premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico je presvedčený, že Jednota dôchodcov na Slovensku, ktorá zastupuje 1,3 milióna seniorov, našla v jeho strane silného, korektného politického partnera.

Fico si zas nevie predstaviť činnosť Smeru-SD bez podpory dôchodcov.

Povedal to v príhovore delegátom deviateho snemu Jednoty, ktorý sa v stredu začal v Bratislave. Zároveň im garantoval, že ich pripomienkami k zákonom sa bude vláda podrobne zaoberať.

Seniorov poprosil, aby učili tradíciám svoje vnúčatá. Uviedol, že 1150. výročie príchodu vierozvestov na naše územie musí postaviť všetkých na nohy.

„Slovensko sa má o koho oprieť, nemáme sa za čo hanbiť,“ povedal s tým, že so seniormi sa rád stretne aj pri podujatiach, ktoré pripomenú 20. výročie prijatia ústavy, schválenia deklarácie o zvrchovanosti a vzniku SR.

Pripomenul, že v slovenskej politike sú aktívni už len dvaja politici, ktorí hlasovali za ústavu a zvrchovanosť. Okrem neho je to prezident SR Ivan Gašparovič.

Fico ubezpečil seniorov, že nechce v parlamente pri schvaľovaní zákonov využívať prevahu 83 poslancov. Zdôraznil, že chce stabilitu a pokoj a aj preto ocenil účasť predstaviteľov Jednoty v rade solidarity. V prejave tiež hovoril o finančnej neudržateľnosti dôchodkového systému.

Zdôraznil, že štát musí garantovať vyplácanie dôchodkov aj budúcim dôchodcom. Podľa neho boli veľmi nesprávne nastavené parametre druhého dôchodkového piliera. Fico informoval o valorizácii dôchodkov v najbližších rokoch. Malo by ísť o zvyšovanie dôchodkov o pevnú sumu. Od roku 2017 by sa malo vrátiť k percentuálnej valorizácii o dôchodcovskú infláciu, teda percento by sa vypočítalo od nákupného košíka dôchodcov.

„Vláda na valorizácii nemieni šetriť, len chceme viac spravodlivosti do dôchodkového systému,“ uviedol. Fico dôchodcom pripomenul, že jeho vláda odmietla zvyšovanie DPH, pretože oni míňajú len na potraviny, lieky a energie a nie na drahé autá, či elektroniku.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM