Lucia Lauková Správy Zo Slovenska

Robert Fico: V boji proti korupcii sme urobili mnoho vážnych krokov

V boji proti korupcii sme na Slovensku urobili mnoho vážnych krokov. Povedal to Robert Fico na Globálnom fóre OECD proti korupcii a za bezúhonnosť v Paríži.

Ilustračný obrázok k článku Robert Fico: V boji proti korupcii sme urobili mnoho vážnych krokov
Zdroj: TASR

Korupcia je témou, ktorá v súčasnosti hýbe celou politikou a spoločnosťou a Slovensko jej venuje veľmi veľkú pozornosť. V boji proti korupcii sme na Slovensku urobili mnoho vážnych krokov. Na Globálnom fóre OECD proti korupcii a za bezúhonnosť v Paríži to uviedol dnes (30.3.) slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).

Fico vystúpil na tomto fóre s príhovorom a absolvoval aj rokovanie s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Josém Ángelom Gurríom. Prácu OECD ocenil s tým, že organizácia je mimoriadne efektívna, pokiaľ ide o jej schopnosť sústrediť sa na konkrétny problém v danej krajine.

Výsledky auditu legislatívy

Fico pripomenul, že Slovensko požiadalo OECD, aby vypracovala audit našej legislatívy. „Prvé výsledky budeme vedieť v júni,“ povedal premiér. Sľúbil, že s prípadnými pripomienkami OECD bude Slovenská republika pracovať.

Ako konkrétne príklady boja proti korupcii na Slovensku spomenul prijatie tzv. protischránkového zákona, elektronické trhovisko či zákon o ochrane oznamovateľov trestnej činnosti. „Chcem povzbudiť ľudí na Slovensku, že ak majú informáciu o korupčnom správaní, aby sa to nebáli oznámiť,“ vyjadril sa premiér. Ocenil pritom prácu polície v tejto oblasti.

Nevyhol sa kritike

Fico sa nevyhol kritike opozičných politických strán: „Od rána do večera sú tu tisícky obvinení bez dôkazov. Toto boju proti korupcii nepomáha,“ uviedol. On sám by bol veľmi rád, keby jeho návšteva v Paríži bola vnímaná aj ako snaha posunúť túto tému do oblasti racionálnych riešení.

Globálne fórum

Globálne fórum OECD v Paríži sa koná počas dvoch dní (30. a 31. marca). Jeho témou sú napríklad otázky prevencie pred korupciou, jej trestnoprávne aspekty či antikorupčné stratégie.

OECD je organizácia, ktorá zastrešuje štáty so silnou ekonomikou, uznávajúce hodnoty a princípy demokracie a trhovej ekonomiky. Sídli v Paríži, v Château de la Muette.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM