Zo Slovenska

Ročne zomrie asi 500 pasívnych fajčiarov, vymiznú aj mentolové cigarety

Experimentovať s tabakom začína v desiatich rokoch a skôr približne 30 percent slovenských detí, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ilustračný obrázok k článku Ročne zomrie asi 500 pasívnych fajčiarov, vymiznú aj mentolové cigarety
Zdroj: TASR

Okúsiť cigaretu sa mladiství rozhodnú najmä po vzore svojich rodičov. „Ovplyvňujú ich viac matky ako otcovia,“ vysvetlil Róbert Ochaba, vedúci odboru prevencie zdravia z ÚVZ SR. Dieťaťu preto podľa neho treba ísť vzorom už v útlom veku a „nepriťahovať jeho pozornosť k nebezpečnému zlozvyku“.

Mladí sú cigaretami ohrození viac ako dospelí. Tých na Slovensku ubúda, je ich asi 21 percent, ukázal posledný prieskum. Fajčenie sa ročne na Slovensku podpíše pod úmrtie asi 11-tisíc ľudí.

„Zdravie ničí aj pasívne fajčenie,“ podotkol Ochaba. Rodičia by si preto nemali zapáliť cigaretu v blízkosti detí. Približne 500 ľudí zomrie na Slovensku v dôsledku toho, že žilo v prostredí, v ktorom sa fajčilo.

Cigarety sú podľa Ochabu jednou z najväčších príčin úmrtnosti vo svete, ročne takto zomiera asi šesť miliónov ľudí. Aktívny fajčiar si môže privodiť choroby srdca, impotenciu či rakovinu pľúc, má až 20-krát vyššie riziko nádorového ochorenia ako nefajčiari.

Európska únia zakázala začiatkom tohto roka predaj cigariet s príchuťami, na mentolové cigarety sa bude zákon vzťahovať od roku 2020. Na škatuľkách sa tiež nachádzajú varovné obrázky a textové výstrahy pokrývajúce 65 percent obalu cigariet.

Ilustračné foto, TASR

cigarety
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM