Svet Rôzne Technológie

Rodák zo Slovenska pracuje v Tesle: Vedie tím, ktorý stojí za vývojom autopilota

Šikovní rodáci spod Tatier sú roztrúsení po celom svete. Jedným z nich je aj Andrej Karpathy, ktorý zastáva významnú funkciu v spoločnosti Tesla.

Ilustračný obrázok k článku Rodák zo Slovenska pracuje v Tesle: Vedie tím, ktorý stojí za vývojom autopilota
Zdroj: TASR

Cieľom mojej práce je uľahčovať životy ľudí prostredníctvom technológie umelej inteligencie. Uviedol Andrej Karpathy, ktorý má v americkej spoločnosti Tesla na starosti riadenie vývoja umelej inteligencie.

„V súčasnosti vediem tím zodpovedný za vývoj autopilota – za všetky dáta zo senzorov (kamery, radar, GPS…) a musíme porozumieť všetkému, čo sa nachádza v okolí auta v 3D rozmere (iné autá, semafory…),“ konštatoval Karpathy.

Zároveň spresnil, že merania údajov zo senzorov napomáhajú autonómnu jazdu auta, ktoré je schopné ísť samostatne vo svojom jazdnom pruhu, vyhýba sa všetkému, čo mu stojí v ceste, a reaguje na semafory a dopravné značenie v cestnej premávke.

Ocenil, že práve v Tesle sa venuje oblasti autonómnej dopravy, v ktorej vidí veľkú budúcnosť.

Andrej Karpathy sa narodil v hlavnom meste Slovenska, ale väčšinu svojho života prežil v Košiciach. Ako 15-ročný sa presťahoval s rodičmi do kanadského Toronta, kde aj absolvoval vysokoškolské štúdium. Doktorát potom získal na kalifornskej Stanfordovej univerzite. V súčasnosti sa venuje vývoju autonómnych automobilov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie