Webnoviny - Svet

Rodičia musia priniesť potvrdenie, lebo nedostanú prídavky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Ak chcú rodičia dostať prídavok na dieťa aj za mesiac september, mali by potvrdenie o návšteve školy doručiť úradu práce v mieste svojho trvalého bydliska do konca budúceho týždňa, teda do 7. októbra.

„Ak to neurobia, výplata prídavku na dieťa sa im zastaví a obnoví sa až po doručení potvrdenia o návšteve školy,“ upozorňuje hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Andrea Hajdúchová.

Úrad práce vyplatí prídavky na dieťa aj spätne hneď potom, ako rodič doručí potvrdenie o návšteve školy. Spätné vyplatenie prídavkov je však možné najviac za obdobie šiestich mesiacov. Štandardne sa prídavok na dieťa vypláca vždy mesiac pozadu, teda prídavok za september dostanú rodičia počas októbra.

Prídavok na dieťa – 22 eur

Momentálne je prídavok na dieťa 22,01 eura mesačne, od 1. januára 2012 sa zvýši na 22, 54 eura. Ak rodič poberá dôchodok, nemá iný príjem a neprizná si na dieťa daňový bonus, má nárok aj na príplatok k prídavku, ktorý je 10,32 eura mesačne (od 1. januára 2012 to bude 10,57 eura).

V prípade detí do 16 rokov vyplácajú úrady práce príspevok automaticky, rodičia nemusia na úrady práce nosiť potvrdenia o návšteve školy.

To platí aj vtedy, ak dieťa dovŕši vek 16 rokov počas prebiehajúceho školského roka.

„V prípade detí nad 16 rokov, ktoré pokračujú v štúdiu na strednej škole, je potrebné priniesť potvrdenie vždy na začiatku každého školského roka,“ hovorí Hajdúchová.

Vysokoškoláci by mali priniesť potvrdenie o návšteve školy najlepšie hneď po zápise na školu. Prídavky na deti vyplácajú úrady práce rodičom detí študujúcich na vysokej škole najviac do 25 rokov ich veku a len v prípade, ak nepresiahnu štandardnú dĺžku štúdia prvého a druhého stupňa.

Musia chodiť do školy

U žiakov základnej školy je poberanie prídavku podmienené povinnou školskou dochádzkou. „Ak školopovinné dieťa má v mesiaci viac ako 15 neospravedlne­ných hodín, škola na to upozorní úrad práce a ten prídavky na dieťa vyplatí prostredníctvom osobitného príjemcu,“ vysvetľuje Hajdúchová. Osobitým príjemcom môže byť obec, prípadne iná fyzická a právnická osoba. Za výkon osobitného príjemcu dostavajú obce dotácie, ktoré sú vyššie vtedy, ak obec prídavok využije vo vecnej forme, teda nakúpi zaň potreby pre dieťa. Dotácie tak majú obce motivovať využiť prídavok práve týmto spôsobom.

Žiadosti o prídavok na dieťa si môžu rodičia stiahnuť z internetovej stránky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo si ich vyzdvihnúť priamo na úradoch práce. Úrady práce však akceptujú aj potvrdenia vydané školou, dôležité je, aby na nich boli potrebné údaje, a to meno a dátum narodenia dieťaťa, meno rodiča (oprávnenej osoby), adresa trvalého pobytu, údaje o škole a informácia o školskom roku a ročníku, ktorý dieťa absolvuje a informáciu o štandardnej dĺžke štúdia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM