Webnoviny - Svet

Rodinám s vyššími príjmami zrušia prídavky na deti

WEBNOVINY.SK

George Osborne Foto: SITA/AP BIRMINGHAM 4. októbra (WEBNOVINY) – Britská vláda zastaví ľuďom s vysokými príjmami vyplácanie prídavkov na deti. Ide o opatrenie v rámci plánu na zníženie deficitu štátneho rozpočtu. V pondelok o tom informoval britský minister financií George Osborne. Týmto opatrením sa má v rozpočte od roku 2013 ročne ušetriť 1 mld. libier (GBP). „Je to pre nás veľké rozhodnutie, ale domnievame sa, že je úplne nevyhnutné a spravodlivé vzhľadom na finančnú situáciu, ktorej čelíme,“ povedal Osborne pre televíznu stanicu BBC. ´

Plán, na základe ktorého sa od roku 2013 nebudú prídavky na deti vyplácať rodinám s príjmami nad 44 tis. GBP ročne, je narušením dlhodobého britského princípu „univerzálnych dávok“, ako je okrem prídavkov na deti napríklad aj bezplatná autobusová doprava pre starých ľudí bez ohľadu na príjmy. Osborne odmietol obavy z toho, že výrazné škrty vo výdavkoch by mohli Veľkú Britániu opäť dostať do recesie, hoci jeho kolega minister spravodlivosti Kenneth Clarke pre nedeľňajšiu tlač povedal, že takýto scenár nevylučuje.

„Skutočným rizikom by bolo nepodnikať nijaké kroky,“ vyhlásil britský minister financií. Rozhodnutia, ktoré vláda prijala, podľa jeho slov dostali krajinu z „oblasti finančného nebezpečenstva“ a úrokové sadzby, ktoré platia majitelia domov a podniky, sa znížili. „Takže sa domnievam, že kroky, ktoré sme podnikli, znamenajú, že smerujeme k stabilnému a udržateľnému zotavovaniu,“ povedal Osborne.

SITA, Reuters

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM