Webnoviny - Svet

Rogge a MOV pred dvoma dôležitými hlasovaniami

WEBNOVINY.SK

LONDÝN 8. októbra (WEBNOVINY) – Ako prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) sa Jacques Rogge zúčastnil na štyroch olympijských hrách, bojuje proti dopingu a podarilo sa mu vytiahnuť hnutie z najväčšej etickej krízy v jeho histórii. Po osemročnom funkčnom období ho čaká v piatok na 121. zasadnutí MOV v Kodani voľba na druhé obdobie, ktoré tentoraz bude len štvorročné. Šesťdesiatsedem­ročný Belgičan, bývalý ortopéd, je jediným kandidátom na post prezidenta MOV a jeho voľba by mala byť len formalitou. „Ak ma opäť zvolia, čaká ma od rána do večera počas štyroch rokov množstvo práce,“ povedal Rogge, ktorý sa v roku 2001 stal v poradí ôsmym prezidentom MOV. Pred ôsmimi rokmi v Moskve vystriedal na pozícii Juana Antonia Samarancha, ktorý vládol olympijskej rodine dlhých 21 rokov. Rogge má za sebou úspešné olympijské hry v Aténach (2004) a v Pekingu (2008) a zimné v Salt Lake City (2002) a v Turíne (2006). MOV rozširuje pod jeho vedením myšlienky olympizmu do celého sveta, posledným dôkazom je voľba OH 2016, ktoré získalo Rio de Janeiro ako prvé juhoamerické mesto v dejinách.

V súčasnosti sa už v olympijskom hnutí uvažuje aj o mene Roggeho nástupcu, ktorý do funkcie nastúpi v roku 2013. Najvážnejšími kandidátmi sú údajne nemecký právnik a bývalý olympionik v šerme Thomas Bach, ktorý je v súčasnosti viceprezidentom MOV, a bankár z Portorika Richard Carrion, ktorý vedie finančnú komisiu MOV. „V MOV je aspoň poltucet ľudí, ktorí majú kapacitu viesť MOV a byť mojimi perfektnými nástupcami,“ vyjadril sa Rogge.

Oveľa napínavejšie ako voľba prezidenta MOV bude hlasovanie o programe olympijských hier 2016. Okrem 26 športov, ktoré budú aj v Londýne 2012, totiž exekutíva MOV navrhuje aj zaradenie sedmičkového ragby a golfu. Tieto dva športy preferuje aj samotný Rogge. Pôvodne sa o zaradenie do programu OH 2016 uchádzali aj squash, softbal, bejzbal, korčuľovanie na kolieskových korčuliach a karate. Ani tieto športy ešte nie sú bez šance, ale musel by ich najskôr niekto navrhnúť a potom podobne ako ragby a golf aj podporiť nadpolovičná väčšina členov MOV. „Som presvedčený, že sa prijme náš návrh. V MOV sú členovia, ktorí uprednostňujú iné športy, ale myslím si, že napokon budú súhlasiť, že ragby a golf sú veľmi silnými odvetviami a mohli by byť v programe olympijských hier,“ uviedol Rogge.

SITA, AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM