Webnoviny - Svet

Rokovací poriadok nepozná jednofarebnú vládu, bude sa meniť

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Smer-SD pripravuje novelu Rokovacieho poriadku Národnej rady SR, ktorá umožní, aby aj najsilnejšia parlamentná strana mohla požiadať o doplnenie programu prebiehajúcej schôdze.

Rokovací poriadok parlamentu totiž nepočítal s možnou jednofarebnou vládou a tak definuje, že nový bod do programu schôdze môže plénum zaradiť iba na návrh troch poslaneckých klubov.

Hoci Smer-SD disponuje jasnou väčšinou 83 poslancov, po formálnej stránke nemôže žiadať o zaradenie nového bodu do programu.

Pre ustanovenie vznikli procesné problémy

Toto ustanovenie spôsobilo aj procesné problémy pri rokovaní o novele zákona o sociálnom poistení. Opozícia predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi vyčítala, že návrh na skrátené legislatívne konanie zaradil do programu prebiehajúcej schôdze v rozpore s Rokovacím poriadkom NR SR.

Paška po troch dňoch diskusií pre istotu schôdzu ukončil a vyhlásil novú schôdzu, čím poslanci začínali diskusiu k zmenám v dôchodkoch a odvodoch od začiatku.

„Pôjde o jednoduchý návrh, zmeny by sa týkali len tých ustanovení rokovacieho poriadku, v ktorých sa vyžaduje súhlas minimálne troch alebo dvoch poslaneckých klubov,“ priblížila podpredsedníčka národnej rady Jana Laššáková (Smer-SD).

Za najjednoduchšiu úpravu považuje, aby sa k doterajšej formulácii o troch poslaneckých kluboch doplnila aj možnosť „alebo na návrh predsedu parlamentu“.

Po širšej diskusii sa návrh obrúsi

Laššáková nevylučuje, že v druhom čítaní po širšej diskusii návrh „obrúsia“ a zapracujú do neho ďalšie zmeny, ktoré vzídu širokým konsenzom.

Opozícia sa podľa predsedu národnej rady so Smerom-SD už na začiatku volebného obdobia dohodla, že Paška bude môcť zaradiť do programu ďalšie body vzhľadom na veľkosť poslaneckého klubu najsilnejšej parlamentnej strany.

Paška tak podľa vlastných slov doteraz viackrát i urobil bez akýchkoľvek problémov. Ak však dohody platiť prestali, treba pristúpiť k úprave rokovacieho poriadku.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM