Webnoviny - Svet

Rokovania Súdnej rady SR budú verejné

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Rokovania Súdnej rady SR budú verejné a rada bude svoje rozhodnutia odôvodňovať, najmä v personálnych otázkach. Vyplýva to z novely zákona o Súdnej rade SR, ktorú dnes schválil parlament.

Právna norma mení spôsob kreovania súdnej rady, jej členmi po novom nemôžu byť predsedovia a podpredsedovia okresných a krajských súdov. Predsedovi Najvyššieho súdu SR patrí táto pozícia z Ústavy SR. Piati členovia súčasnej zostavy Súdnej rady SR – Igor Burger, Helena Kožíková, Richard Molnár, Gabriela Šimonová a Mária Usačevová by sa tak dostali do konfliktu funkcií. Na odstránenie nezlučiteľnosti funkcií budú mať podľa novely 30 dní od účinnosti zákona, inak im členstvo v súdnej rade zanikne, vyplýva z pozmeňujúceho návrhu člena poslaneckého klubu Most-Híd Ondreja Dostála, ktorý parlament schválil.

Zo zasadnutí bude súdna rada robiť zvukové záznamy, ktoré má zverejniť na internetovej stránke, rovnako aj podrobnú zápisnicu. Dostál presadil, aby zo zvukového záznamu a zápisnice okrem účasti, programu zasadania a obsahu prijatých uznesení bol zrejmý aj obsah, priebeh rokovania, vyjadrenia jednotlivých členov a výsledok hlasovania tak, aby zo zápisu bolo jasné, akými úvahami sa súdna rada riadila.

SITA

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská verí, že novela pomôže transparentnosti súdnej rady a tomu, aby naozaj postupne v justícii moc patrila tým, ktorým prináleží, to znamená pri rozhodovaní sudcom a pri kontrole verejnosti. Po podpísaní prezidentom by novela mala nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia v zbierke zákonov.

Súdna rada a Najvyšší súd SR s návrhom novely nesúhlasia, podľa nich je v rozpore s ústavou. „Ide o účelový návrh s cieľom politicky ovládnuť súdnictvo a zlikvidovať právny štát. Navrhovateľ sa dopustil viacerých zásadných legislatívnych chýb, okrem iného i protiústavnosti a retroaktivity. Návrh chce zaviesť taký právny nezmysel, ako keby ministerka Žitňanská chcela odvolať prezidenta Ivana Gašparoviča, zvoleného priamo občanmi, len preto, že je právnik,“ okomentoval novelu šéf Najvyššieho súdu SR Štefan

Poslanci za Smer-SD Róbert Madej a Mojmír Mamojka vyhlásili, že ak právnu normu parlament schváli, napadnú ju na ústavnom súde. Ústavný súd zároveň požiadajú, aby pozastavil jej účinnosť. Opoziční poslanci sa domnievajú, že ústava jednoznačne upravuje podmienky voliteľnosti do Súdnej rady SR a schválený návrh je protiústavný. Plénum odmietlo Madejove návrhy, ktorý presadzoval, aby sa nepokračovalo v rokovaní o novele, respektíve aby ju národná rada vrátila predkladateľovi na dopracovanie.

„Smer-SD prijal harabinovský pohľad na svet. Politiku strany Smer-SD určuje Štefan Harabin,“ komentoval výroky poslancov Smeru-SD poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM