Webnoviny - Svet

Rómovia oživia vzťahy charitou, mrzí ich neúčasť politikov

WEBNOVINY.SK

<html xmlns=„http:/­/www1.webnovi­ny.sk/Newsml/xhtml­.xsd“> <head>
<title/> </head> <body>LEHNICE 18. apríla (WEBNOVINY) – Slovenskí a maďarskí Rómovia chcú oživiť vzájomné vzťahy charitou. Do budúcnosti pripravujú okrúhly stôl, nechcú čakať len na riešenia štátu, chcú si pomôcť svojimi návrhmi. Na zlepšenie životnej úrovne chcú pripraviť vlastné projekty. Vyplýva to z ich vyjadrení, ktoré dnes povedali novinárom v obci Lehnice v okrese Dunajská Streda, kde pripravujú charitatívny koncert.

„Netreba hádzať Rómov do jedného vreca, nie je Róm, ako Róm,“ povedal novinárom František Tanko, predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku, ktorá zastrešuje okolo 190 rómskych mimovládnych organizácií. Charitatívny koncert, ktorý sa začne o 19:00, priláka podľa neho okolo tisíc ľudí, prídu naň aj maďarskí Rómovia. Výťažok z neho pôjde na konto Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch v Bratislave.

Podľa zástupcu Štátnej rómskej samosprávy z Budapešti Antala Farkasa sú problémy Rómov oboch krajín približne rovnaké. Zlepšenie môžu priniesť len projekty cezhraničnej spolupráce a vzájomné výmeny z projektov, ktoré sú úspešné, uviedol. Na koncerte vystúpi kráľovná rómskych piesní Monika Rigová, folklórny rómsky súbor Ruže z plameňa, Bodi Guszti a feketeszeme z Budapešti a ďalší.

„Chceme byť nápomocní pri riešení problémov Rómov,“ zdôraznil Tanko. Pripomenul, že ani jedna doterajšia vláda ich problémy nevyriešila. „Rómovia majú práva, majú však aj povinnosti, začať by sa mohlo tým, že by sme mali posielať deti do školy,“ zhrnul. Tvrdí, že Rómovia nemôžu čakať na pomoc samosprávy či štátu, Rómovia musia prísť z vlastnými návrhmi, dodal.

K vyššej vzdelanosti rómskej menšiny by mali prispieť terénni sociálni asistenti a pracovníci, ktorí fungujú pod úradom vicepremiéra Dušana Čaploviča. Toho spolu s premiérom Robertom Ficom a prezidentom Ivanom Gašparovičom Rómovia na charitatívny koncert pozvali. „Mrzí nás však, že neprídu. Asi si nezaslúžime pozornosť,“ uviedol Tanko.

V pozvánke pre média na podujatie organizátori uviedli, že účasť na ňom prisľúbil aj bývalý maďarský premiér Viktor Orbán. Tanko vysvetlil, že to bola tlačová chyba, ktorú nespôsobili. „Pracovníčka, ktorá to posielala médiám, napísala namiesto Kolompára – Viktora,“ uviedol. Kolompár Orbán je šéf Štátnej rómskej samosprávy, podotkol. SITA</body> </html>

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie