Správy

Rozhodli sa pre ďalší protest: Farmári vyrazili na traktoroch z Michaloviec do Bratislavy

Farmári vyrazili v pondelok ráno na traktoroch z Michaloviec do Bratislavy, kde chcú podľa ich slov upozorniť na svoje problémy.

Ilustračný obrázok k článku Rozhodli sa pre ďalší protest: Farmári vyrazili na traktoroch z Michaloviec do Bratislavy
7
Galéria
Zdroj: TASR

Po trase sa k nim majú na strojoch pridať aj ďalší protestujúci. Do hlavného mesta by mali doraziť v utorok (19.6.) približne o 19.00 h.

Chcú navštíviť aj parlament

„Uplynulo 100 dní od prevalenia kauzy, takže pociťujeme, že sa zatiaľ nič podstatné neudialo, nejaké zmeny v pôdohospodárstve, takže ideme do Bratislavy na dialóg,“ uviedol Patrik Magdoško zastupujúci Iniciatívu poľnohospodárov, ktorá zastrešuje malých a stredných farmárov z celého Slovenska, s tým, že doteraz k nemu nedošlo.

Takúto formu protestu zvolili podľa jeho slov preto, že už inú možnosť nevidia. „Musia vidieť, že už je to ozaj existenčný problém farmárov a poľnohospodárov. Teraz je to problém reformy poľnohospodárstva. My nejdeme kvôli sebe, ale kvôli všetkým,“ zdôraznil. Na otázku či sú tam vítaní, odpovedal, že uvidia. Ľudia však podľa neho túto iniciatívu vnímajú pozitívne, podporujú ich v tom.

Do hlavného mesta by mali dôjsť v utorok približne o 19.00 h. „Uvidíme, podľa stavu na cestách, aká bude situácia, aká bude koordinácia s políciou, takže všetko záleží od toho,“ vysvetlil. V stredu (20.6.) chcú okrem iného navštíviť parlament a hlavné body v meste.

Počas cesty na západ sa k nim podľa Magdoška budú farmári pripájať, ale aj odpájať. „Nie všetci idú až na Bratislavu, ale prejdú s nami len kus cesty na znak solidarity,“ spomenul s tým, že z každého regiónu, napríklad Zemplína, Abova či Spiša dôjdu zástupcovia až priamo do hlavného mesta. Spomenul, že na minulom proteste bolo 550 strojov. „Išlo o lokálny protest,“ podotkol s tým, že teraz ide o celoslovenskú akciu. „Očakávame okolo 200 až 250 strojov,“ vyčíslil.

Plánovaná trasa

Z Michaloviec smerujú na Košice, Rimavskú Sobotu, Lučenec, v Detve prespia. „Na druhý deň sa k nám pripájajú Zvolen, Krupina, Banská Bystrica, v Zlatých Moravciach sa pripájajú chlapci z Levíc a ideme na Nitru, kde sa k nám pripoja zo Šiah a Galanty a smerujeme na Bratislavu,“ priblížil trasu Magdoško.

Protestnou jazdou chcú farmári podľa ich slov apelovať na urýchlené riešenie ich roky sa vlečúcich problémov, ktoré spísali v Košickej výzve. Počas protestu budú tiež upozorňovať na dôležitosť malých a stredných farmárov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

OBRAZOM: Poľnohospodári sa z Michaloviec vydali na ďalší protest
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM