Správy

Rozhodnuté! Prídavok na dieťa sa má zdvojnásobiť

V budúcom roku sa zvýšenie prídavku na dieťa bude priemerne mesačne týkať viac ako milión ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Rozhodnuté! Prídavok na dieťa sa má zdvojnásobiť
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Rodičia by si mali finančne prilepšiť. Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý má zabezpečiť zvýšenie prídavku na dieťa, a to plošne aspoň na sumu 50 eur.

Parlament sa má týmto návrhom zaoberať na mimoriadnej schôdzi v rámci skráteného legislatívneho konania.

Vyššie prídavky

Zvýšenie prídavku na dieťa bude v budúcom roku 2021 predstavovať 25,05 eura mesačne. „Návrh zákona má za cieľ poskytnúť rodičom nezaopatreného dieťaťa väčšiu podporu zo strany štátu a čiastočne odbremeniť rodičov od finančných výdavkov, ktoré im vznikajú v dôsledku zabezpečovania starostlivosti o nezaopatrené dieťa,“ konštatuje rezort práce v dôvodovej správe k novele zákona s tým, že súčasná suma tejto dávky sa aj napriek každoročnej valorizácii javí ako nepostačujúca.

V budúcom roku sa zvýšenie prídavku na dieťa bude priemerne mesačne týkať 1 087 900 ľudí, priemerne mesačne by sa malo opatrenie dotknúť 651 830 detí a vyžiadať by si malo takmer 300 miliónov eur.

„Návrh bude mať pozitívny vplyv na hospodárenie domácností s nezaopatrenými deťmi, respektíve na ich príjmy. Zvýšenie sumy prídavku na dieťa bude mať pozitívny vplyv na všetky domácnosti s nezaopatrenými deťmi, ktoré poberajú túto dávku,“ očakáva rezort práce.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie