Webnoviny - Svet

Rozhodnutie EP je pre Maďarsko druhým významným varovaním

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Peter ŽákovičBRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Po stanovisku Benátskej komisie je rozhodnutie Európskeho parlamentu o maďarskej ústave pre nášho južného suseda už druhým významným upozornením, aby korigoval svoju politiku, vyhlásil na dnešnej tlačovej besede šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda. Poslanci Európskeho parlamentu sa v utorok zaoberali novou maďarskou ústavou.

Parlament vyzval Európsku komisiu, aby dôkladne analyzovala novú ústavu a preskúmala, či je v súlade s literou a duchom zakladajúcich zmlúv a Chartou základných práv EÚ. “Čo môžem k tomu dodať je fakt, že keď si premietnete vyhlásenie Národnej rady SR k danej téme, ktoré sa zrodilo na pôde ministerstva zahraničných vecí, tak môžeme iba konštatovať, že reflektuje obsah nášho vyhlásenia,” dodal Dzurinda.

“Už o správe Benátskej komisie som sa vyjadril, že túto správu vnímam ako istý impulz, aby sa Maďarsko predsa len rozhodlo korigovať svoje politiky,” povedal Dzurinda. Minister zahraničných vecí upozornil, že Benátska komisia je osvedčená inštitúcia, je vysoko profesionálna, odborná a politicky maximálne neutrálna.

“Teším sa, že správa, ktorú sme na Slovensku prijali s veľkým porozumením, našla aj silné odzrkadlenie u poslancov Európskeho parlamentu,” uzavrel šéf rezortu diplomacie.

Zasadnutie Benátskej komisie, poradného orgánu Rady Európy, sa konalo 17. a 18. júna v Benátkach. Komisia okrem iného rozhodla o tam, že „nie je vecou maďarských orgánov rozhodovať o tom, či Maďari žijúci v iných štátoch môžu uplatniť kolektívne práva alebo vytvárať svoje vlastné samosprávy.“

Slovenských diplomatov čakajú veľké zmeny

Slovenských veľvyslancov a diplomatov čakajú podľa šéfa slovenskej diplomacie Mikuláša Dzurindu veľké zmeny. “Potrebná je opäť zásadná zmena, možno kvalitatívne tak zásadná, aká sa udiala koncom 90. rokov,” vyhlásil Dzurinda na dnešnej tlačovej besede o presadzovaní ekonomických záujmov Slovenska v zahraničí a slovenskej ekonomickej diplomacii. Ministerstvo zahraničných vecí sa rozhodlo zatvoriť 15 obchodných oddelení v krajinách Európskej únie, medzi inými aj v Paríži, Prahe, Aténach, Bruseli či Viedni.

“Jedným dychom chcem dodať, že úlohy ekonomickej diplomacie bude plniť súčasný diplomatický personál, to sú tie nové nároky, tie nové veľké zmeny, ktoré slovenských diplomatov čakajú,” dodal minister zahraničných vecí. Podľa Dzurindu tak robia preto, aby mohli otvoriť miesta 12 ekonomických diplomatov v krajinách, kde je obrovský potenciál. Podľa ministra sú to štáty Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Nové miesta sa tak vytvoria v Bagdade, Nairobi, Užhorode či v Buenos Aires.

“Máme záujem, aby na postoch ekonomických diplomatov boli najkvalitnejší ľudia,” uviedol Dzurinda s tým, že ministerstvo už hľadá 29 nových ekonomických diplomatov. Vyberá ich profesionálna personálna agentúra, rezort diplomacie zverejnil oznam o výberovom konaní. “Bol som prekvapený veľkým záujmom,” povedal Dzurinda, podľa ktorého je diplomacia služba, ktorá výrazným spôsobom môže prispieť k tomu, že Slovensko bude mať dobrý kredit. “Čím je vyšší kredit, tým je aj vyššia šanca získavať investície, presadzovať naše výrobky,” uzavrel minister.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM