Webnoviny - Svet

Rozprava k návrhu rozpočtu na budúci rok sa skončila

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Rozprava k návrhu rozpočtu na budúci rok sa v Národnej rade SR skončila. K návrhu zákona roka v pléne parlamentu vystúpili poslanci s takmer tromi desiatkami príspevkov, z ktorých vzišlo deväť pozmeňujúcich návrhov. Rozprava k rozpočtu už tradične prebiehala za relatívne nízkeho záujmu poslancov v pléne a z členov vlády si väčšinou príspevky poslancov vypočul len minister financií Ivan Mikloš.

Mikloš svojím vystúpením s reakciami na príspevky poslancov celú dvojdňovú rozpravu k rozpočtu ukončil. „Nemuseli by sme verejné financie ozdravovať, keby sa tu vládlo v posledných rokoch kompetentnejšie. Návrh rozpočtu určite nie je ideálny a bez chyby, ale je to ten najlepší rozpočet, na ktorom sme sa boli schopní dohodnúť,“ povedal minister s tým, že tento návrh rozpočtu zvyšuje dôveru Slovenska v očiach investorov, čo je v súčasnosti dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Hlasovať o návrhu rozpočtu by sa malo v stredu.

Viac informácií aj v: Smer má pripravené k rozpočtu návrhy zmien za 200 miliónov € Z deviatich predložených pozmeňujúcich návrhov rozpočtu je osem z dielne opozičných poslancov. Koaliční poslanci pripravili iba jeden komplexný pozmeňujúci návrh, v ktorom sú zahrnuté všetky aktuálne dohody koaličných partnerov, vrátane financovania výpadku vplyvom neschválenia zvýšenia spotrebnej dane z piva. O vyše 8 mil. eur tak bude rozpočtovaných na výstavbu cestnej infraštruktúry menej. Tento návrh počíta aj s príjmami zo zavedenia dane z emisií. Pozmeňujúci návrh počíta s čistými príjmami zo zavedenia tejto dane na úrovni 9,5 mil. eur s možnými vyššími príjmami až do 70 mil. eur. Návrh tiež zahŕňa zvýšenie výdavkov pre Národnú radu SR, Kanceláriu prezidenta SR a ďalšie položky, na ktorých sa dohodla vládna koalícia.

Celkovo by tak zmeny, ktoré vyplynuli z koaličných rokovaní ako aj z doterajšieho prerokúvania zákonov súvisiacich s budúcoročným rozpočtom v parlamente mali znížiť rozpočtovaný schodok o vyše 23 mil. eur. Podľa pozmeňujúceho návrhu by totiž mali príjmy dosiahnuť 13,148 mld. eur oproti pôvodným 13,092 mld. eur a výdavky by mali byť 16,958 mld. eur, kým pôvodne sa počítalo so 16,926 mld. eur. Samotný deficit by tak podľa pozmeňujúceho návrhu mal byť rozpočtovaný na úrovni 3,81 mld. eur, kým pôvodný vládny návrh počítal so schodkom 3,833 mld. eur.

O opozičné pozmeňujúce návrhy sa postarali výlučne poslanci za Smer-SD, napríklad Marian Záhumenský zo Smeru-SD navrhol presunúť 50 mil. eur z rezortu obrany na rezort pôdohospodárstva, jeho stranícky kolega Ľubomír Vážny navrhol presunúť prostriedky na cesty prvej triedy. Branislav Ondruš navrhol zvýšiť zdroje na detské domovy a na dofinancovanie niektorých sociálnych dávok, Ľubomír Petrák navrhol presunúť vyše 500 tis. eur z Všeobecnej pokladničnej správy na Najvyšší súd SR. Dušan Galis navrhol zvýšiť zdroje na podporu športu na miestnej a regionálnej úrovni. Dušan Čaplovič zase navrhol presunúť zdroje z rezortu obrany v prospech ministerstva školstva a Slovenskej akadémie vied.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM