Webnoviny - Svet

Rozvod po dohode ohrozí celú civilizáciu, tvrdí P. Hrušovský

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. júna (SITA) – Uzákonenie možnosti rozviesť sa po dohode u notára podľa poslanca Národnej rady SR Pavla Hrušovského (KDH) ohrozí nielen celé Slovensko, ale aj celú ľudskú civilizáciu.

„Návrh je naozaj, nieže zlý, on je ohrozujúci, ohrozujúci aj Slovensko, aj celú ľudskú civilizáciu, siahate na niečo posvätné. Rozvodom manželstva sa rozpadá rodina a to je to, čo ja považujem za najstrašnejšie. Bez manželstva ľudská civilizácia nemôže prežiť,“ povedal v parlamentnej rozprave k novele zákona o rodine.

Za lepšiu úpravu pokladá pravidlá katolíckej cirkvi. „Katolícka cirkev rozvod nepripúšťa, nie bohužiaľ – chvalabohu,“ povedal Hrušovský. Predkladateľov z SaS Hrušovský vyzval, aby svoju novelu stiahli.

„Bude to najlepšie rozhodnutie, ktoré v tejto situácii môžete urobiť,“ poradil svojim ideologickým oponentom. K tejto výzve sa pridal aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Hrušovský sa nazdáva, že v záujme zachovania rodiny je dobré, ak štát rozvodom kladie aspoň malé právne prekážky.

Jeden z predkladateľov Juraj Droba Hrušovskému odkázal, že aj on si rodinu veľmi váži, ale návrh má za cieľ uľahčiť zrušenie nefungujúceho zväzku, kde sa partneri na rozvode dohodli a nestarajú sa o nedospelé dieťa.

Bublavý: Návrh dehonestuje rodinu

Poslanec Národnej rady SR Dušan Bublavý (Smer-SD) je proti zjednodušeniu rozvodov pre manželov, ktorí sa na rozvode dohodli a nemajú nedospelé deti, ako to navrhuje SaS. Nazdáva sa, že možnosť rozviesť sa u notára bez zásahu súdu vytvorí riziko zvýšenia rozvodovosti.

„Návrh ako ho vnímam ja, je dehonestácia rodiny a jej postavenia v spoločnosti,“ povedal vo štvrtok na úvod siedmeho rokovacieho dňa tretej schôdze parlamentu.

Bublavý nesúhlasí ani s argumentom predkladateľov, že do súkromia by štát mal vstupovať len v nevyhnutných prípadoch. „Štát musí mať nástroje na vyžadovanie zodpovednosti od manželov,“ nazdáva sa.

Namiesto jednoduchších rozvodov treba podľa Bublavého uvažovať skôr o tom, ako mladým ľuďom uľahčiť život. Ako príklad uviedol výstavbu obecných bytov či vytváranie pracovných miest.

Juraj Droba (SaS) ako jeden z predkladateľov Bublavému povedal, že aj on sám si rodinu veľmi váži, považuje ju až za posvätnú. Na druhej strane od predstaviteľov konzervatívneho spektra spoločnosti žiada, aby liberálov nechali žiť podľa ich predstáv a nenanucovali im vlastné hodnoty. Drobova stranícka kolegyňa Lucia Nicholsonová upozornila, že rozvody sú natoľko odpornou záležitosťou, že každý pár k nim pristupuje až vtedy, keď sa o záchranu manželstva pokúšal.

Kuffa: Návrh je neprípustný

Manželstvo nie je výsostne súkromnou a intímnou, ale naopak verejnou záležitosťou, myslí si poslanec za OĽaNO Štefan Kuffa. „Manželstvo sa uzatvára pred tvárou obce alebo cirkvi,“ povedal v rozprave. Rozvody dohodou sú pre Kuffu neprípustné. „Nemôžme znížiť úroveň manželstva, aby sa na základe nejakej zmluvy dvaja ľudia rozišli,“ tvrdí. Poslanec nerozumie, prečo predkladatelia rozlišujú medzi manželstvami bez neplnoletých detí a s nimi.

„O čo menej hodnotné je manželstvo, ktoré je bezdetné, alebo to, ktoré má zaopatrené deti?“ položil otázku do poloprázdnej rokovacej sály. Ako podotkol, jeho najmladšie, siedme dieťa, bude o dva roky plnoleté a teda aj on by sa mohol o dva roky rozviesť dohodou.

Vysoká rozvodovosť je podľa Kuffu spôsobená predovšetkým nezrelosťou ľudí, ktorí do manželstiev vstupujú. Nazdáva sa, že v minulosti boli mladomanželia podstatne zrelší, hoci sa často sobášili ešte ako tínedžeri. Vysvetľuje si to tým, že v minulosti na deťoch ležala oveľa väčšia zodpovednosť, pretože museli pomáhať v domácnosti či pomáhať s výchovou mladších súrodencov.

Ľuboš Blaha (Smer-SD) Kuffu upozornil, že Slovensko má sekulárne zriadenie a argumentácia kresťanstvom je preto irelevantná. Blaha sa prihlásil k ateizmu a spýtal sa, či má štát okrem súkromných vzťahov dohliadať aj na reprodukčné správanie.

„Prečo nemáme aj pred vstupom do manželstva žiadať súdneho úradníka?“ položil otázku. Pre Kuffu bol stret s ateistom „čosi úžasné a šokujúce“. „Asi prvýkrát v živote vidím, a možno aj druhýkrát, ateistu (…) Asi mu nie je celkom jasné, čo je ateizmus a ateista,“ vyhlásil.

Smer chcel ešte liberálnejšiu novelu

Lucia Nicholsonová (SaS) v rozprave pripomenula, že ešte v roku 2005 do parlamentu predložili sociálni demokrati a členovia ANO oveľa liberálnejšiu novelu zákona o rodine. Okrem samotného rozvodu by sa podľa tejto novely mohli manželia dohodnúť aj na vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov či na vyživovacej povinnosti voči deťom.

Poslankyňa sa preto čudovala, prečo sociálni demokrati oveľa miernejšiu novelu odmietajú. „Róbert Madej, Darina Gabániová, Jaroslav Baška, Jozef Burian, Dušan Jarjabek, Pavol Paška, Renáta Zmajkovičová, Igor Federič, Robert Fico, Robert Kaliňák, Jana Laššáková,“ čítala menoslov poslancov za Smer-SD, ktorí vtedy novelu podporili. Poslanci za Smer-SD v rozprave nevysvetlili, kedy názor na rozvody dohodou zmenili.

O novele sa bude zrejme hlasovať vo štvrtok po 17:00.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM