Webnoviny - Svet

Rozvody bez súdu nebudú, parlament ich zamietol

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Bezdetní manželia, ktorí sa dohodnú, že sa chcú rozviesť, budú musieť naďalej sudom vysvetľovať, že ich partnerstvo neplní svoju spoločenskú funkciu a vzťahy sú trvalo rozvrátené.

Novelu zákona o rodine z dielne SaS, ktorá by párom umožnila manželstvo zrušiť bez zásahu súdu notárskou zápisnicou, dnes parlament odmietol. Za novelu hlasovalo len 17 zo 143 prítomných poslancov.

Novelu v rozprave podrobili kritike poslanci za KDH, Smeru-SD, OĽaNO aj Mosta-Híd. Pavol Hrušovský (KDH) sa nazdáva, že rozvody dohodou by mohli prispieť k zániku civilizácie, podľa Štefana Kuffu (OĽaNO) je manželstvo verejnou záležitosťou a Anton Martvoň (Smer-SD) naznačil, že za snahou liberalizovať rozvodový proces je notárska loby, ktorá si brúsi zuby na poplatky za novú agendu.

Podľa poslancov SaS sa štát nemá miešať do súkromia

Viacerí kritici sa obávajú, že úprava by mohla zvýšiť počet manželstiev uzavretých bez zrelej úvahy, aj množstvo rozvodov.

Nové znenie zákona sa malo týkať rodičov bez neplnoletých detí, ktorí sa na rozvode dohodli. Rozvádzanie manželstiev s deťmi chceli predkladatelia Martin Poliačik a Juraj Droba naďalej ponechať na súdoch, v prípade súhlasu oboch partnerov s rozvodom by však z konania vylúčili zisťovanie príčin rozvratu vzťahov.

Droba s Poliačikom tvrdia, že ak to nie je nevyhnutné, štát by sa nemal miešať do intímnych súkromných vzťahov. „Neexistuje dôvod, prečo by mal súd preverovať príčiny rozvratu manželstva a zasahovať tak do intímnej sféry manželského spolužitia ľudí, ktorí sa chcú rozviesť. Myslíme si, že ak spolu manželia už nechcú žiť v manželstve, má im právny poriadok umožniť, aby si vzájomné intímne a súkromné vzťahy vyriešili podľa možností bez zásahu štátu,“ hovoria.

Parlament zamietol aj rigorózne štúdium pre zahraničných magistrov

Autori argumentujú, že v súčasnosti je veľká nerovnováha medzi zákonnými podmienkami na vstup do manželstva a na jeho zrušenie. Nazdávajú sa, že takýto stav môže spôsobovať súčasný trend zvyšovania veku ľudí uzatvárajúcich manželstvo a čoraz väčší počet párov, ktoré spolu žijú bez uzavretia manželstva, a to aj keď majú deti.

Parlament dnes zamietol aj novelu vysokoškolského zákona, ktorú pripravila Eva Horváthová (OĽaNO). Tá chcela presadiť, aby bolo rigorózne konanie na Slovensku otvorené aj pre ľudí, ktorí získali v zahraničí ekvivalent slovenského titulu magister. Podľa platného stavu to totiž nie je možné a vyžaduje sa magisterský titul.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM